Červenec 2018
PoUtStČtPaSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Anketa
Pravidlo horizontu by se mělo:
Hledat
Kontakt
Zdeněk Kincl
IcemanZZZ@sendme.cz
ICQ: 236910392
Jets over Czech
Turbíny v Budkovicích každoročně bývají vyvrcholením zdejších aeroshow a pravidelně je navštěvuje mnoho diváků. I když nás čekal náročný prodloužený víkend (ve čtvrtek návštěva švagrové, v pátek měla sestřenice svatbu, v sobotu JETy a v neděli kola na Jižní Moravě), díky pěkné předpovědi počasí (polojasno, avšak trošku silnější SZ-S vítr 6-7 m/s) bylo rozhodnuto, že do Budkovic na JETy opět zavítáme. Pokud se někdo z nějakého důvodu nemohl zúčastnit, jak už bývá zvykem, mohl sledovat komentovaný živý přenos sestříhaný hned z několika televizních kamer. Tento sestřih je možné zhlédnout na youtube i offline. Opět zde byli dva komentátoři - Igor Hejnol, který komentoval dění pro přítomné diváky, a Pepa Korčák komentující živý přenos pro internetové diváky. Jako vždy byli oba perfektně připravení, takže poklona pánové!

Na letiště jsme jeli pouze já s tatem, zbytek vyspával po páteční svatbě. Dojeli jsme právě včas (10:05), první letovou ukázkou byl již tradiční bílo-červeno-modrý L-39 Albatros Zdeňka Vašaty. Celkem se zde sešlo cca třicítka pilotů zejména z Rakouska, Česka a Slovenska. Někteří piloti přivezli hned několik modelů, některé byly k vidění už na některé z předešlých akcích, některé byly nové a některé tradiční zcela chyběly. Bohužel v letové ukázce patrně kvůli silnějšímu větru bylo k vidění modelů méně... Dalším modelem ve vzduchu byl Fairchild A-10 Thunderbolt poháněný hned dvěma turbínami. Dvěma turbínami byl osazen i další model Messerschmitt Me 262. Následovala letová ukázka modelu Wizard. Diváci dále mohli obdivovat téměř dokonalou maketu Northrop F-5 pana Radka Suka vybavenou i propracovaným pozičním osvětlením. Tradiční účastník akrobatických soutěží kategorie F3M Jan Hofman si odskočil a předvedl ukázku modelu BAE Hawk, který byl vybaven i zadýmovacím zařízením používaným zejména při létání volných akrobatických sestav (freestylu). Stejný model ve stejných rozměrech a provedení jste mohli vidět v letištním depu hned dvakrát.

V letové ukázce byl k vidění i další Albatros, který měl v závěsech pod křídlem zařízení pro odpalování raket. Bohužel při jejich odpálení dopadly do suché slámy posečeného pole, která záhy začala hořet. Na místo téměř okamžitě vyjeli dobrovolní hasiči, kteří byli trvale přítomni na letišti. Zpočátku to vypadalo jako celkem sranda, avšak záhy začalo být každému jasné, že oheň bude nad jejich síly. Ve vyschlé slámě a při silném větru požár značně sílil. Letiště zahalil dým, ohnivá clona s výškou cca 2 metry a délkou cca 150 metrů se šířila východním směrem k lesu. Na místo postupně přijížděly další a další jednotky dobrovolných i profesionálních hasičů. Nakonec přijelo celkem 13 sborů! Vždycky jsem si myslel, že většina hasičských aut může za jízdy kropit stříkačkou z korby, což by v tomto případě bylo značně efektivnější, než při rychle postupujícímu ohni tahat těžké hadice za sebou... Šíření ohně se snažil zabránit i traktor s podmítačem, avšak marně. Po cca 30 minutách se naštěstí podařilo dostat situaci pod kontrolu. Myslím ale, že značnou zásluhu na tom měl zelený remízek a předěl letištní plochy pro UL letadla, který silně zamezil dalšímu šíření ohně. Radši ani nemyslet, kdyby se plameny dostaly i na druhou část pole u Budkovic... Tak či tak, odhadem mohla lehnout popelem plocha cca 150x450 metrů.

Už jsem myslel, že pořadatelé celou akci kvůli požáru předčasně ukončí, naštěstí se tak ale nestalo. Bylo nutné ale operativně upravit program (žádné létání, dokud nebude zásah oficiálně ukončen a budou na letištní ploše hasičská auta a hasiči), přišla tedy na řadu polední přestávka se stojánkou a focením všech modelů. Diváci si mohli prohlédnout všechny modely zblízka a detailně, avšak pravda je, že je často více zajímal zpestřující zásah hasičů... Zcela náhodou jsme potkali ex-svahaře/béčkaře Vaška Bláhu (Vasa model), který přivezl ukázat svůj model Sportjet Victory, který je možné osadit jak dmychadlem, tak turbínou. Dále si diváci mohli prohlédnout fyzickou realizaci vektorování tahu na modelu Eurosport. Ten dokázal zaletět až neskutečně utažené akrobatické obraty a dokonce i jako bonus plochou vývrtku. Dalším z nádherných Albatrosů byl ten od Pavola Filípka v provedení na počest slovenského letce RAF Otto Smika. Došlo i na letovou ukázku, avšak pilot šel na přistání poměrně brzy od startu (buď kvůli silnému větru nebo možná nějaké drobné technické závadě). Větroňářskou kategorii modelů zastupoval obří šestimetrový větroň Fox pana Jana Haráka s turbínou umístěnou nad centroplánem. Poměrně netradičním exemplářem byl velký model vírníku také poháněný turbínou. Na jeho letový projev bych byl celkem zvědavý, avšak kvůli silnému větru na letovou ukázku nedošlo. Diváci si mohli prohlédnout i draky letounů Mig-15 a F-86 Sabre kompletně vytisknuté na 3D tiskárně. Komentátor uváděl, že návrh na počítači trvá cca půl roku a vlastní tisk probíhá cca dva týdny.

Svůj smolný den si vybral i pilot modelu Rebel, kterého chvíli po startu patrně dohnala technická závada a při pokusu o nouzové přistání se model zřítil. Pilot ale může hovořit o štěstí v neštěstí, protože model po dopadu na zem začal také ihned hořet (tankuje se cca 5 litrů kerosinu pro 10 minutový let). Model naštěstí dopadl na již vyhořené místo, což zasahujícím hasičům značně usnadnilo situaci. Z modelu toho bohužel ale moc nezbylo. O velkém štěstí může hovořit pilot modelu Eurosport, kterému se při jednom z přistání nevysunula jedna hlavní podvozková noha. V takovém případě se většinou podvozek zasune a přistává se na břicho, přičemž většinou dojde k drobnému podření spodní části modelu. Pilot ale předvedl naprosto bravurní přistání i bez jedné podvozkové nohy do trávy.

Tak či tak myslím, že na letošní Jets over Czech se bude ještě dlouho vzpomínat (tak jako se vzpomíná na ten s nehodou obřího modelu Condorde). Bohužel si nejsem úplně jistý, zda jsme letos náhodou neviděli poslední ročník této akce a jsem poměrně zvědavý, jaká ještě bude dohra ohledně plnění pojistky. No, nechme se překvapit, snad příjemně...
F-104 Starfighter, Saab 35 Draken, Eurosport, Super Scorpion.
L-39 Albatros (v provedení na počest slovenského letce RAF Otto Smika).
Neskutečně bachratý model.
Nadzvukový stíhací letoun Northrop F-5.
Další L-39 (Zdeněk Vašata).
Fairchild A-10 Thunderbolt na přistání.
Hasiči hasí požár slámy.
Zástavba turbíny v modelu Futura.
Vektorování tahu na modelu Eurosport.
Drak letounu vytisknutý na 3D tiskárně.
Zdeněk Kincl | 12.7.2018
Champions over Czech Heaven
V sobotu 16. června se při příležitosti oslav 10. výročí od založení modelářského letiště v Budkovicích konala akce s názvem Champions over Czech Heaven. Kromě oslav bylo na pořadu dne i slavnostní otevření nové letištní dráhy pro UL letadla. Díky hezké předpovědi počasí, znatelné propagaci a poměrně našlapanému programu se dala očekávat značná divácká účast, což se nakonec i vyplnilo. Patrně vyšší diváckou účast jsem na zdejším letišti nezažil (odhadem 1000 lidí). Už v deset hodin bylo letištní parkoviště téměř plné a zbylí diváci museli parkovat podél silnice až do nedaleké vesnice. Letový program začal ukázkou modelů letadel. Oproti předešlým akcím byly modely značně obměněné a neokoukané. Mohli jsme tak vidět obří maketu letounu Wedell-Williams Model 44, ten byl ve skutečnosti určen pro pokoření rychlostního rekordu. Kvůli velké váze použitého hvězdicového motoru musel být pro dovážení těžiště pilot značně posunut vzad, což zapříčinilo téměř nulový výhled z letadla. Dalším krásným modelem byla obří maketa vrtulníku Bell AH-1 Cobra poháněná turbínou. Svůj bitevní vrtulník Mi-24 přivezl opět i Karel Šimon, který nemůže chybět na žádné větší akci. Svoji letovou ukázku okořenil odpalováním miniraket. K vidění byl opět i obří žlutý L-39 Albatros poháněný větší bítešskou turbínou TJ-40 v měřítku 1:2.7 (rozpětí křídel 3.5 metrů). Poměrně netradiční a futuristicky vyhlížející byl model Diamond od firmy HVP model, také poháněný turbínou. Bohužel kvůli opakovanému porušení safety line (2x) byla jeho letová ukázka předčasně ukončena. Ostatně se safety line mělo kvůli silnějšímu severnímu větru problémy povícero pilotů, dokonce i u těch skutečných letadel... V leteckých ukázkách se předvedly i akrobatické speciály kategorie F3M. Při správném vyhecování piloti ztráceli zábrany a své modely nořili při visech na vrtuli opravdu hluboko do lánu s obilím (zejména Jiří Jarolímek se svým Su-29). Plachtařské srdce muselo zaplesat při ukázce aerovleků dvou nádherných historických větroňů Condor a Racek 3 s rozpětím křídel k 8 metrům. S tím už se nechá létat celkem vysoko :o) Ze skupinových leteckých ukázek byl k vidění dnes již poměrně známý Great War Circus, kde naráz po obloze létá až cca 8 maket z období první světové války a celé vystoupení je doprovázené všemožnými výbuchy.

Pro většinu diváků bylo ale bezesporu největším lákadlem akrobatické vystoupení Martina Šonky. Bohužel kvůli drobným zmatkům v organizaci, kdy původně bylo jeho vystoupení dle programu plánované na 13. hodinu, k vystoupení došlo již o hodinu dříve. Někteří návštěvníci, kteří plánovali příjezd na letiště na odpolední část programu, tak patrně o vystoupení bohužel přišli. Tak jak jsem byl z minulé akrobatické ukázky cca dva roky zpátky naprosto unešený, letošní mě už tolik nenadchla. Zdála se mi lehce osekaná, snad proto, že ten den měl Martin na programu další 2 štace (Zábřeh, Mladá Boleslav). V rámci programu si mohli účastníci vystát frontu i na Martinův autogram. Originální byl i mladý klučina, který si nechal podepsat křídlo svého elektro kompozitového speciálu. V rámci doprovodného programu zde dával autogramy i veterán Emil Boček, v nedalekém hangáru se konala výstava Rytíři nebes, popřípadě jste mohli ochutnat víno RAF :o) Pro fandy motorismu pak byly k vidění staré americké vozy Lincoln a Cadilac s váhou dvě tuny a objemem motoru okolo šesti litrů.

Kromě ukázky modelů letadel byly k vidění i letouny skutečné. Utajeným překvapením v programu měla být letová ukázka Cessny O-1 Bird Dog, která byla speciálně vyvinuta pro americkou armádu na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století. Tato letová ukázka doprovázená čmouděním se mi opravdu líbila. Dalším trhákem bylo letové vystoupení dvojplošníku Boeing Stearman PT-17 Kaydet určeného pro výcvik pilotů v druhé světové válce. Dalším skutečným letounem byl Stinson V77 Reliant. Dech beroucí nízké průlety jen pár metrů před ochrannou sítí musely nadchnout nejednoho diváka. Předváděný exemplář je původní a plně funkční, piloti žertovali, že jediná neoriginální část jsou klíče od kabiny. Tento letoun spolu s letounem Stearman si mohli diváci podrobně prohlédnout i na stojánce. Poslední z kategorie leteckých ukázek velkých letounů byla ukázka Piper PA-18 Super Cub či letové ukázky vírníků. Ty byly k vidění hned v několika konfiguracích sedadel - jednosic, dvojsic, za sebou, vedle sebe, uzavřenou či otevřenou kabinou.... Po letových ukázkách pak následoval ještě seskok tří parašutistů z letounu Aero L-60 Brigadýr.

Poté se začala opakovat vystoupení modelářů se svými modely. Okolo půl šesté už ale nechtěl nikdo létat, všichni piloti se těšili na večerní raut. Podle původního programu ale měla následovat v 6 hodin druhá letová ukázka akrobacie Martina Šonky, takže zde stále vyčkávalo dost lidí. I komentátor tvrdil, že Martin už je na cestě a za cca 20 minut by měl přiletět na zdejší letiště. Byla to však chyba v organizaci, protože druhá akrobacie dle nového programu vůbec nebyla plánována. Naštěstí jsme to čekání nevydrželi moc dlouho a odjeli domů... Večer pak byly v plánu ještě lety osvětlených modelů a ohňostroj.
Modely ve startovním depu.
Obří JET L-39 Albatros.
Wedell-Williams Model 44 (Gilmore Red Lion Racer).
Futuristický model Diamond (HVP model).
Při správném vyhecování se topilo do obilí.
Historický větroň Racek 3 o rozpětí cca 8m.
Vrtulník Bell AH-1 Cobra poháněná turbínou.
Dvouplošník Boeing Stearman.
Cessna Bird Dog pro US ARMY.
Martin Šonka při akrobacii.
Dvojsic vírník - požitek jak na motorce.
Nemohli chybět ani parašutisté.
Zdeněk Kincl | 29.6.2018
Mega Cup 2018
Další v seriálu modelářských akcí na letišti Czech Heaven v Budkovicích byl již tradiční Mega Cup. Akce se konala v sobotu 2. června pod záštitou RC model klubu Brno a firmy Mega motor a jednalo se již o 20. jubilejní ročník. I když tato akce tolik divácky netáhne v porovnání s ostatními akcemi zde konanými, letos se mi zdálo, že ukázky modelů byly oproti předešlým letům značně obměněné. Ale hezky popořádku... Předpověď počasí byla celkem slušná - polojasno, vítr Z o rychlosti 3-5 m/s, avšak meteorologové proklamovali přeháňky a bouřky. Oproti loňskému roku, kdy bylo neskutečné horko, to šlo. Oficiální začátek akce - komentované lety začaly úderem desáté hodiny. S otcem a Anežkou jsme přijeli lehce po začátku, postavili plážový stan, vzal jsem foťák a šli jsme si prohlédnout letištní depo. Sešly se zde cca dvě desítky pilotů, kdy každý přivezl na ukázku hned několik modelů. Letos jsme nemohli obdivovat již tradiční hydroplán Dornier DO-214, avšak byla za něj náhrada - polomaketa hydroplánu Blohm & Voss BV 238, která byla poháněná hned šesticí elektromotorů. Ve skutečnosti byl v Německu na konci 2. světové války postaven pouze jeden prototyp tohoto letounu. Dalším drobečkem byl poměrně proslulý svou konstrukcí ze speciálního vlněného plechu třímotorový dopravní letoun Junkers Ju-52. Zdejší diváky opět ohromila skupinová akrobacie dvojice Zlínů Z-43. Ty byly na Mega Cupu i loni, avšak letos mi přišlo, že letouny měly nový slušivější modrý nástřik (nebo možná šlo o nové modely, těžko říci)... K vidění bylo i několik modelů stíhaček poháněných dmychadly. Jejich letový projev byl vždy doprovázen kvůli vysokým otáčkám až zlověstným / srandovním pískáním. K vidění bylo i mnoho dalších modelů, od těch malých až po ty velké, vesměs (polo)makety skutečných strojů, letouny 1. i 2. světové války... I letos jsem byl potěšen ukázkou několika větroňů. Aleš Václavek povozil svůj speciál kategorie F5J Enjoy 3. Igor Hejnol nám ukázal svůj značně přemotorovaný model, který dokázal nastoupat cca 200 metrů v čase pod 2 vteřiny. Z těch velkých větroňů byl k vidění DG-600 s rozpětím křídel cca 5 metrů. Z těch netradičních "modelů" byl k vidění řiditelný parašutista na padáku. Létal hezky, avšak vítr byl místy na něj už dost silný. Anežka si přehlídku modelů celkem užívala, polozila si po prvotřídně posečeném hustém trávníčku a pohrála si s dědou. V meziobdobí jejího spánku v kočárku jsem si byl prohlédnout zdejší novou letištní dráhu určenou pro ultralehká letadla. Její slavnostní oficiální otevření je plánováno na 16. června v rámci oslav 10. výročí od založení letiště Czech Heaven. Hlavním lákadlem této airshow bezesporu bude akrobačka Martina Šonky. Měl jsem možnost vidět jeho vystoupení naživo před cca dvěma lety na zdejším letišti a zážitek to byl opravdu solidní... Okolo půl druhé se nad letiště přihnala od západu bouřková mračna a začalo pršet. Naštěstí jsme stihli vše včas sbalit a vyrazit suchou nohou k domovu...
Blohm & Voss BV 238 a 2x Zlín Z-43.
Další éra v letištním depu.
Aleš Václavek a jeho Enjoy 3 (F5J).
McDonnell Douglas TA-4J Skyhawk.
Větroň DG-600 s rozpětím křídel 5m.
Vlnitý plech Junkers Ju-52.
Zdeněk Kincl | 8.6.2018
Den otevřených dveří letiště Náměšť
Na letošní rok připadá 100. výročí od založení českloslovenského letectva. Shodou okolností je možné oslavit i 40. výročí předání prvních bitevních vrtulníků Mi-24 na vojenskou základnu v Přerově. Jelikož tato základna byla v rámci reorganizace v roce 2013 přestěhována na nedaleké letiště u Náměště nad Oslavou (zbylé zdejší stíhačky byly přesunuty do Čáslavi), rozhodlo se zdejší velení při této příležitosti zorganizovat Den otevřených dveří. Naposledy se otevřelo letiště návštěvníkům před necelými dvěma lety v rámci 60. výročí od založení letecké základny a divácká účast silně překonala všechna očekávání. Letošní program akce nebyl již tak pestrý, ale proč nevyužít hezkého počasí a této příležitosti příjemně strávit sobotní den. Brány letiště se otevřely již v osm hodin ráno. Letos byl pro návštěvníky přípraven přímý vlak z Brna s několika zastávkami po cestě a kyvadlová doprava mezi Náměští a letištěm (minule i přes značné kapacity letiště při pozdějším příjezdu nebylo možné v areálu zaparkovat a při příjezdu/odjezdu docházelo k dopravním komplikacím). Vstupné na DoD bylo opět zdarma, avšak pořadatelé se snažili motivovat návštěvníky pro cestu vlakem zpoplatněním parkovného částkou 100 Kč. Oproti minulému ročníku, kdy bylo dějiště konání umístěno u řídící věže a hlavních hangárů, kam diváky z centrálního parkoviště dopravovaly kyvadlově autobusy, bylo letos vše umístěno v jihovýchodní části letiště hned u parkovacích ploch. I když na plakátech bylo uvedeno, že účastník dostane při vstupu mapku areálu s programem, bohužel se tak nestalo...

Program akce odstartovalo vystoupení Vojenské hudby Olomouc a přehlídka čestné jednotky Armády ČR. Následovala ukázka obrněných vozů pěchoty - Pandur, Iveco, Kajman. Diváci si mohli podrobně prohlédnout i další pozemní vojenskou techniku. Největším tahákem avšak bezesporu byly zdejší bojové vrtulníky Mi-24, transportní vrtulníky Mi-171Š a W3A Sokol, cvičný proudový letoun L-29 Delfín, podzvukové bitevníky L-39 Albatros a L-159 Alca, nadzvukový stíhač Jas-39 Gripen a transportní letouny CASA C-295 a L-410. Návštěvníci mohli často nahlédnout i do pilotní kabiny, zavazadlového prostoru či si prohlédnout odkrytovanou zástavbu motoru. Bohužel český návštěvník s sebou přináší i jistá specifika, kdy pořadatelé museli vyhlásit rozhlasem odměnu za navrácení ukradené sekyrky z bojového vrtulníku Mi-24... Sem tam se ztratilo nějaké dítě, aby mohlo být vzápětí úspěšně nalezeno. Trošku škoda, že na akci nebylo k vidění více stíhaček, zejména pak například zde v minulosti sloužící Su-22M4.

V poledne naše ministryně obrany Karla Šlechtová zahájila proslovem letovou část programu. Záhy oblohou zaburácela dvojice Gripenů z 21. základny taktického letectva v Čáslavi a následoval současný nízký průlet celkem devíti vrtulníků (4xMi-171 + 5xMi-24) nad celou dráhou letiště. Zlí jazykové by mohli tvrdit, že to byly všechny naše bojeschopné vrtulníky :o) V programu opět nemohli chybět ani parašutisté s vlajkami. Nejvíce dynamická byla asi display ukázka bojového vrtulníku Mi-24 s dýmovnicemi či zinscenovaný pozemní úder dvou Mi-24 doprovázený pyro efekty (výbuchy). Celkem pobavil i vrtulník W3A Sokol s ukázkou slaňování, kdy členové výsadku zůstávali ve stejné výšce a stoupal a klesal vrtulník. Pro smetánku (paní ministryni a doprovodné osoby) byla připravena i ukázka čestného člena zdejší vrtulníkové letky Karla Šimona s modelem vrtulníku Mi-24. Návštěvníci avšak kvůli clonícím stanům s občerstvením pořádně nic neviděli. Trošku toho leteckého burácení nám dopřál Jas-39 Gripen při své display ukázce. Historii První světové války pak představoval zinscenovaný letecký souboj trojplošníku Fokker Dr.1 a dvojplošníku Curtiss JN-4 z umělecké skupiny Flying Circus. V rámci leteckých ukázek byl představen i komerčně dostupný vrtulník Robinson R-44, který celý den na letišti sloužil pro vyhlídkové lety. S cenou 3 min / 600 Kč měli stále plno. No na můj vkus za hodně peněz málo muziky... Následovala ještě společná akrobacie Zlínů Z-226 a Z-526 a ukázka prvního vrtulníku Sikorsky UH-60 Black Hawk v soukromém vlastnictví na Slovensku. Pro později příchozí diváky se některé letecké ukázky i opakovaly. Letecký program ve čtyři hodiny završil druhý početný seskok parašutistů...
Saab JAS-39 Gripen.
Aero L-39 Albatros.
Turbovrtulový motor Walter M601 (L-410).
Turbohřídelový motor TV-3-117 (Mi-24).
Transportní letoun CASA C-295.
Bitevník Mi-24 při display ukázce.
W3A Sokol.
Seskoky parašutistů.
Flying Circus - Curtiss JN-4.
Obrněný transportér Pandur.
Zdeněk Kincl | 6.6.2018
Jarní soustředění a soutěž F3M na letišti ve Březí
S mírným zpožděním bych se rád vrátil k jarnímu soustředění / soutěžení kategorie F3M, které se konalo v termínu 17. - 20. května na nedalekém letišti ve Březí. Ve čtvrtek byly na pořadu dne volné tréninky, v pátek probíhalo zejména školení bodovačů a na víkend pak připadla soutěž samotná. Jelikož jsem trávil celý týden na služební cestě v Mechelenu (Belgie), v pátek si udělal zastávku v Královském muzeu ozbrojených sil v Bruselu a zbylou část dne se přes Vídeň vracel domů s příjezdem okolo půlnoci, sobotní návštěva letiště byla celkem výzva. V sobotu ráno (10h) jsem nachystal kolo a vozík Croozer, naložil vše potřebné včetně Anežky a šlápl do pedálů. Na letišti jsme byli co by dup. Počasí zpočátku bylo naprosto přepychové - slunečno, teplo, SZ vítr o rychlosti 3 m/s přesně na dráhu, která byla vzorově posečena... Postavil jsem Anežce plážový stan, který ji chránil před přímými slunečními paprsky a větrem, a také jí tam rozložil její hračkový chaos. Natočil jsem si škopek a pak jsme spolu ze stanu sledovali dění nad letištní plochou. Na začátek byly na pořadu dne povinné sestavy. Celkově se létaly 3 kategorie, které se liší složitostí akrobatických figur - Basic (5 pilotů), Intermediate (12 pilotů) a Unlimited (3 piloti). Jelikož se na soutěži ukázali i tři soutěžící ze Slovenska, dá se napsat, že se jednalo o mezinárodní soutěž. Akrobatické figury se létaly bohužel ve velkých (bezpečných) výškách a nebyly tolik divácky atraktivní, jak dynamické volné sestavy (freestyle). V polední pauze přivezl Raďa Pokorný pro osazenstvo obědový guláš (Restaurace Naše Bítešská) a volný letištní prostor využil Michal Krůza k nehodnocené ukázce svého freestylu. Ten jsme si po sérií výškových letů náležitě užili, avšak musím konstatovat, že některé obraty byly již na hraně či lehce za hranou bezpečnosti. Naštěstí štěstí stálo při něm, a tak žádné třísky nebyly. Odpoledne se za námi přiletěl podívat i Laďa Studený se svým ultralightem Tecnam P92 ECHO. Informoval nás o bouřce, kterou potkal při svém letu u Jihlavy. Avšak jelikož zde bouřce zatím nic nenasvědčovalo, létalo se vesele dál... Když okolo třetí hodiny přišla mírná přeháňka, sbalili jsme s Anežkou stan a vyrazili na cestu k domovu. Bohužel nás záhy po cestě dohonil déšt silnější, a tak jsme se schovali v autobusovém přístřešku na rozcestí na Ondrušky. Během chvilky se rozpršelo opravdu silně, přidaly se k tomu kroupy, silný vítr a blesky. Po kontrole radaru na telefonu bylo jasné, že suchou nohou domů již v nejbližších několika hodinách nedojedeme. Avšak byl jsem překvapený, jak Anežka své uvěznění nesla naprosto statečně bez breku, ba co více, dokonce to vypadalo, že si pohled na kroupy a neznámé burácení hromu naprosto užívá. Nezbývalo nám ale nic jiného, než si potupně zavolat o odvoz autem...

Po poměrně divokém závěru v sobotu jsme se nenechali odradit a na tamější letiště jsme vyrazili i v neděli, tentokráte v širším rodinném kruhu. Vítr se otočil k severovýchodu, zesílil na 5 m/s a znatelně se ochladilo. Mirek Pokorný nás nalákal na volné akrobatické sestavy, které se však bohužel z důvodu časového skluzu kvůli sobotnímu dešti a předčasnému ukončení letového dne nekonaly. Nějakou dobu jsme tedy opět sledovali výškové lety a chytali bronz. Příjemným zpestřelním bylo mezipřistání na pohled povedeného ultralightu TL-3000 Sirius. Pokud nevíte, co si přát od manželky k Vánocům, myslím, že z tohoto dárku by jste byli nadšení. Okolo oběda jsme opět vše sbalili a tentokráte suchou nohou vyrazili k domovu. V kategorii Basic se umístili: 1. Michal Hubáček, 2. Vojtěch Kubiš, 3. Dominik Obrtlík, v kategorii Intermediate: 1. Marco Pintér, 2. Adam Krepčík a 3. Adam Hrbáček a v kategorii Unlimited: 1. Marek Plichta, 2. Michal Krůza, 3. Tomáš Kukačka.
Soutěžní depo I.
Soutěžní depo II.
Podhled akrobatického speciálu.
Start Extry 330SC.
Ještě vyrovnat poháry pro vítěze.
Laďa Studený a jeho Tecnam P92 Echo.
Zdeněk Kincl | 31.5.2018
Acro trénink na letišti ve Březí
Od té doby, co nám rozorali nedaleké modelářské / UL letiště u Nových Sadů (ustoupilo pěstování řepky), je další nejbližší letiště ve Březí. To je vzdálené cca 10 km. Tedy letiště, spíše jde pouze o letištní plochu. Jelikož letos z kalendáře vypadla nedělní jarní svahová soutěž v Novém Městě a jelikož mi známý říkal, že pojedou na tamější letiště trénovat akrobacii před blížícím se jarním soustředěním a závodem kategorie F3M, naplánovali jsme na neděli cyklovýlet. Od té doby, co tahám za kolem vozík s Anežkou, se můj dojezd a akční rádius razantně snížil z cca 100 km na cca 30 km a Lucie si chrochtá, že už mi konečně stačí a už jí neujíždím. Cesta na letiště tedy byla tak akorát. Navíc se sem dá dojet po méně frekventovaných cestách, což je v dnešní době téměř nutná podmínka pro ježdění s vozíkem... Po příjezdu jsme Anežce postavili plážový stan tak, aby měla hezký výhled na akrobacii. Jelikož to pro ni bylo něco nového, celkem ji to i zajímalo. Já mezitím nachystal foťák a nafotil pár fotek. Některé se i celkem povedly, protože bylo slunečné počasí a člověk se zde dostane daleko blíže, než třeba na oficiálních závodech s bezpečnostním oddělením diváků od letištní plochy. Michal Krůza opět ukázal, že má nalétáno. I v silnějším větru (6 m/s) byl schopen přesně a hlavně bezpečně zalétat náročné akrobatické figury. Koukali jsme zde asi hodinu, umotali jsme Anežce z pampelišek věneček na hlavu a slíbili jí, že ji Michal povozí v kabině svého akrobatického speciálu místo prefabrikovaného pilota. Byla nadšená :o) Poté jsme vše zase hezky sbalili a vyrazili oklikou přes Níhov na cestu k domovu. Pokud tedy v termínu 17.-20.5. nemáte žádné plány, můžete se zde zastavit na plánované jarní soustředení a soutěž F3M. Seznam přihlášených pilotů a další informace naleznete zde. Akrobatické speciály kategorie F3M jsou poměrně divácky atraktivní, zejména pak volné sestavy (freestyle - létání na hudbu). Zdejší podmínky budou mírně spartanské v porovnání s minulými ročníky, kdy se létalo na letišti Czech Heaven, ale byl jsem ujištěn, že pivo i záchody budou...
Zátiší na letišti ve Březí.
Michal Krůza.
Vis na vrtuli.
Nízký nožový let.
Anežčin modelářský výlet.
Slíbil jsem jí výlet v kabině, byla nadšená.
Zdeněk Kincl | 10.5.2018
43. ročník Jarního svahu v Novém Městě na Moravě
Jarní svahovou soutěž pořádanou MK Nové Město na Moravě máme úspěšně za sebou. Letos byla bohužel letová pouze sobota, tradiční nedělní soutěž pořádaná LMK Zephyr Žďár nad Sázavou z kalendáře vypadla (podzimní taktéž a spolu s Větrníky se obávám, že už nadobro). Při určování termínu soutěže jsme se snažili vyvarovat kolizi s evropskými svahovými soutěžemi, kam jezdí stále více našich špičkových závodníků, avšak z důvodu jarní senoseče a již vypsaných soutěží bylo nutné dodržet nynější termín. I přes absenci české špičky jsem byl účastí příjemně překvapen - 12 soutěžících. Předpověď počasí byla složitá - JV-J vítr o rychlosti 3 m/s. Rychlost tedy na hraně a směr přesně mezi kozy. Po srazu na nádraží v Novém Městě na Moravě jsme se přesunuli na svah u Jimramovských Pavlovic. Foukal zde slabší vítr do 3 m/s mírně zprava. Tonda Hlavsa sondoval na vedlejším kopci u Věcova - polínek. Téměř vůbec zde nefoukalo, ale zato naprosto kolmo. A teď babo raď. Abychom zabránili pozdějšímu stěhování, rozhodli jsme se ještě chvíli posečkat. Nakonec jsme se ale přeci jen přesunuli na polínka (předpověď hlásala, že se má vítr v průběhu dne stáčet k jihu).

Jelikož nebylo na co čekat, postavili jsme báze a lehce před 11 hodinou jsme začali první soutěžní kolo. Zpočátku to nebyla žádná hitparáda, letové časy byly pomalé, okolo 70 vteřin. Bohužel údolí pod kopcem stále nebylo profouknuté a foukalo spíše jen nahoře. Stále to ale bylo létatelné a nebyly žádné nuly. V průběhu prvního kola se začalo mírně zrychlovat, na což doplatila zejména první polovina startovního pole. Tonda Hlavsa se povozil v bublině za krásných 57s. Poměrně dost soutěžících kvůli asymetrické bázi a tvrdému zvoníkovi, který nedával nic zadarmo (otec), posekalo na levé bázi. Druhé kolo ještě jakž takž šlo. Na začátku třetího kola ale podmínky začaly haprovat. Hned první dva soutěžící (Vašek Vojtíšek a Zdeněk Tmej) měli nárok na opravu, a tak jsme vyhlásili vyčkávací pauzu a udělali rovnou restart třetího kola. Třetí kolo nedolétal Karel Faltus, já nakonec vybojoval krasoletem 114 vteřin (100+ vteřin bylo povícero). Litr třetího kola si odnesl Tomáš Winkler s letovým časem téměř 70 vteřin! Čtvrté kolo bylo ještě horší. Bylo hodně oprav, a i přes opravy byly celkem čtyři nuly. Já opět krasoletem tentokráte 113 vteřin. Už to vypadalo, že budeme nuceni pro neregulérní podmínky soutěž ukončit, naštěstí jsme měli alespoň čtyři kola. Vyhlásili jsme další přerušení a já v mezičase spočítal výsledky. Hlavně mu to neříkejte, ale soutěž by vyhrál Jarda Kaplan :o)

Lehce před třetí hodinou se začaly podmínky opět zlepšovat. Začalo foukat od spodu kopce, o čemž nás mimojiné přesvědčila i oblaka výtrusů (pylu) nedalekých jehličnatých lesů. I přes to občas přišel naprostý srab, o čemž se postupně přesvědčili Jarda Kaplan, Honza Plch a Karel Faltus. A jak už to tak bývá, s jídlem roste chuť, a tak jsme přidávali jedno kolo za druhým. V šestém kole se povozil v bublině Vašek Vojtíšek a i s jedním seknutím na levé bázi udělal litr (48.3s). V sedmém kole přišla dlouhá bublina, která vydržela na 3 soutěžící - Tomáš Winkler (47.1s), Tonda Hlavsa (44.5s) a já dojezd (61.9s). Na naši nenažranost po letových kolech trošku doplatil Richard Kohl, který musel po sedmém kole odjet, a tak jsme mu museli doplnit 9. a 10. soutěžní kola nulami. Celkem se tedy nakonec podařilo odlétat krásných 9 kol. Soutěž jsme ukončili lehce před půl pátou. Soutěž o prsa vyhrál Vašek Vojtíšek, druhý se umístil díky třem tisícovkám Tonda Hlavsa (999 bodů na vítěze) a třetí byl Tomáš Winkler. Trošku smolně na Jardu Kaplana zbyla až bramborová medaile... Ale jak jsem již sliboval před soutěží v pozvánce, domů jsme si všichni odvezli hezké body (soutěž skončila defakto se dvěma vítězi). Dále jsem byl příjemně potěšen novou mladou svahovou tváří - Antonín Kaláb z LMK Jihlava. Po celodenním výkonu se svým Furiem musím konstatovat, že nelétal vůbec špatně! No snad ke svahu přičuchne a začně se na soutěžích objevovat častěji. Dalším zpestřením pro mě byl Honza Šlik (LMK Louny), který si střihl cestu cca 2x240 km. Při dané předpovědi celkem slušný risk, který se ale nakonec vyplatil a zalétali jsme si. Aspoň si vyzkoušel styl létání na našich kopcích, kdy se většinu času tahá a ne jak na Rané permanetně tlačí :o) Na soutěži se po dlouhé době ukázal i Tomáš Humpolec, poslední to mohykán proslulého LMK Zephyr Žďár nad Sázavou...
Letecká sonda a netrpělivé vyčkávání na začátek soutěže.
Honza Šlik si odskočil z Rané na naše placaté kopce.
Zdeněk Tmej a v pozadí Tomáš Humpolec.
Nová tvář F3F - Antonín Kaláb (Jihlava).
Naopak stará tvář F3F - Vašek a jeho Sonet.
Zátiší na svahu u Věcova polínek bez polínek.
Antonín Kaláb létal s modelem Furio.
Tom Humpolec a jeho Furio s křížem.
Otec na levé bázi A zvonil nekompromisně.
Tonda po soutěži provětral svého Démona.
Zdeněk Kincl | 3.5.2018
Jarní orba v Budkovicích (EPP kombat)
I když nedělní počasí svahovým závodům vůbec nepřálo a pořadatelé soutěže o čtrnáct dní odložili (bezfuk), byla by škoda tento slunečný den nevyužít. V rámci zvyšování povědomí o letadlech u Anežky a synovce bylo rozhodnuto, že se podíváme do Ivančic (Budkovic) na letiště. O víkendu se tam konala první letošní veřejná akce - soutěžní klání kombatů ACES (sobota) + EPA (neděle). Jde o inscenované letecké souboje polomaket z 1. a 2. světové války. Cílem souboje je vlastním modelem useknout stuhu vlečenou soupeřovým modelem a pokud možno uchránit stuhu vlastní. V neděli byly na pořadu modely z EPP v kategoriích WW1 (1. světová - dvoj a více plošníky) a WW2 (2. světová). Kompletní pravidla si můžete přečíst zde a zde. Divácká návštěvnost v porovnání s ostatními zdejšími akcemi značně pokulhává, byli zde zejména pouze soutěžící a rodinní příslušníci. Chvíli jsme se pokoukali, prolezli zdejší hangár a okolo jedné hodiny vyrazili na cestu zpět. Pokud by byl někdo větší fanda této kategorie, má možnost si zdejší akci letos na podzim ještě zopakovat.
Piloti a rozhodčí (1+1) jednoho heatu.
Model v kategorii WW2 - rozpětí 0.85m.
Víceplošníky kategorie WW1 - rozpětí 1m.
Úspěšný start, stuha stále plné délky 12m.
Zdeněk Kincl | 27.4.2018
Nedělní demoliční derby na Jimramovských Pavlovicích
S blížícím se víkendem začaly rosničky předpověď počasí na neděli zhoršovat. Ve směru a síle větru ke změně naštěstí nedošlo, avšak z krásné slunečné neděle se stala neděle zamračená a s deštěm. Pořadatelé (LMK Ústí nad Orlicí) naštěstí již po sobotní soutěži proklamovali, že se určitě pojede létat na Jimramovské Pavlovice (ohradníky), na Poběžovice bych asi už nejel. Navíc, aby se přesun urychlil (začít pršet mělo ve 14 hodin), sraz na letišti v Ústí byl zrušen a mělo se na 9. hodinu přijet přímo na svah. Ráno, když jsem vyjížděl, bylo ve Vítochově krásně slunečno, po příjezdu do Žďáru zataženo, začínalo pršet a postupně déšť sílil. Chvíli jsem ještě seděl v autě a rozhodoval se, zda to má vůbec cenu někde na svahu moknout a mrznout, zda nebude lepší to pro dnešek odpískat a radši si dopřávat pohodlí u tchýně. Nakonec jsem ale vyměkl a vyrazil směr Pavlovice. Po cestě naštěstí pršet přestalo. Dojel jsem akorát včas, auto jsem nechal narozdíl od ostatních soutěžících dole pod kopcem u silnice spolu s Vaškem. Základem bylo pořádně se obléci. Natáhl jsem na sebe podvlíkačky, šusťáky, dvě trička, svetr, větrovku a kulicha. Ještě jsem přemýšlel, že ve stavu nejvyšší nouze zneužiji Anežčin fusak z kočárku a když bude ještě hůře, omotám se jejím šátkem na nošení. Ještě že jsem v sobotu přibalil toho kulicha (a to byla předpověď na 20 °C a slunečno).

Na startovišti se sešly téměř tytéž tváře jako v sobotu, jen Karel Faltus nelétal (ředitel soutěže) a Richard Kohl nedorazil, tedy 12 soutěžících. Vítr zrána foukal lehce zprava o rychlosti cca 8-10 m/s. Báze A byla vpravo, báze B vlevo. Letové podmínky byly obtížné, tvrdé bubliny dělaly značné rozdíly v časech. Hned v prvním kole nám Jirka Souček ukázal, jak se to má létat (zaletěl za 30.2s). Většina soutěžících škrkala právě toto kolo (druhý Trnda se 40.3s škrtal 752 bodů!). Velice problematické bylo přistávání, které komplikovaly již dost vzrostlé stromky za levou bází. Já přistával hezky odspodu, i když to občas chvíli trvalo. Na některých soutěžích není ani tak důležité létat rychle, jakožto spíše přistávat úspěšně. V opačném případě vám dřív či později dojdou letadla a další soutěžní kola plníte nulami. Své o tom bohužel ví Tonda, který nejprve při přistání poškodil náhon klapky svého Dinga a byl nucen létat s Ascotem, u kterého při přistání ve čvrtém kole ošklivě otevřel náběžku až po nosník. Neskonalou radost po každém úspěšném přistání vykazoval Michal Homola se slovy "100 bodou...". Zajímavé, že stejnou hlášku použil, i když přistání už tak elegantní nebylo :o) Zdeněk Tmej ve druhém kole "česal jablka", když při jednom z průletů lehce koncem křídla zavadil o stromky za levou bází. Naštěstí to byl kontakt jen mírný a soutěžní let dolétal. Zdeněk si pak škrtl ještě jednou, tentokráte vpravo o vzrostlé smrky a opět štěstí stálo při něm. Méně štěstí pak měl Tomáš Winkler, který se svým Shintem ve třetím kole při výletu z levé zatáčky zavadil o zem, bohužel si uštípl konec křídla a nedokončený let byl hodnocen nulou. Štěstí v neštěstí měl Jan Plch, který v průběhu třetího letu podivně zapíchnul svého Pika. Ozvalo se hrozivé zadunění a všichni si mysleli, že model bude značně poškozen. Snad jen zázrakem k závažnějšímu poškození nedošlo, a tak mohl Honza v soutěži pokračovat. Smůlu při přistání si vybral i Radek, který se svým Pike Precision II. udělal piruetu.

Zpočátku, zejména kvůli špatnému počasí, bychom byli rádi za odlétaná čtyři kola. To by mi celkem hrálo do karet - 3x jsem dostal hezký vzduch a krásně se povozil. Ve druhém kole zejména díky vysokému náletu jsem s velkým překvapením zaletěl čas 47s. Tak rychle jsem se Žluťáskem ještě nikdy neletěl! Už už to vypadalo, že to bude litr kola, nakonec mě ještě o fous přelétal Vašek se svým Sonetem (45.2s). Jak už to ale tak bývá, s přibývajícím jídlem roste chuť. Vítr začal sílit, mraky ubývat, letové podmínky zlepšovat. Přidávali jsme tedy další jedno kolo za druhým a defakto nikdo netušil, kdy se vlastně bude končit. Vítr foukal již stabilně okolo 13 m/s s nárazy do 20 m/s. To už bylo na Žluťáska příliš a poryvy větru s ním pěkně cvičily. Říkal jsem si, že to přeci nevzdám... Takže každé úspěšné přistání s jakýmkoliv časem byla moje malá výhra. Trochu smůly jsem si vybral i já v 6. kole, kdy jsem přeslechl zvukové znamení na levé bázi (myslel jsem, že nezvonil), což mě ve výsledku stálo cca 10-15 vteřin navíc. Svoji porci smůly si vybral i Jarda Kaplan, který ve 2. a 3. kole dostal naprosto nelítatelný vzduch (i když dle pravidel regulérní) a bohužel lety nedolétal a připsal dvě nuly. Značnou dominanci nám předvedl Jirka Souček, který si připsal hned čtyři litry a vyhrál. Druhý Radek ukořistil dvě tisícovky, avšak bodový odstup na vítěze byl značný (934 bodů). Zejména díky konzistentním výsledkům si Dan vylétal třetí místo. Po jednom litru ukořistili i čtvrtý Vašek a pátý Míra (krásně se povozil za 33.2s). Jarda si spravil trochu náladu taky jedním litrem, ale bohužel celkově skončil až na desátém místě. A jak už to tak bývá, v nejlepším se má přestat. Nakonec jsme odlétali hezkých 9 kol. Zpočátku to tak nevypadalo, ale nakonec to zas až tak špatné nebylo... Škoda jen těch několika poškozených modelů.
Ranní mlžno na Jimramovských Pavlovicích.
Vašek zahazuje Vertigo Michala Homoly.
Vašek se svým Sonetem přistával zkušeně
a bezpečně ze zálohy.
Silný vítr a dostatečný vztlak nadzvedl Trndu
(žádná fotomontáž - viz. stín).
Zdeněk Kincl | 18.4.2018
Sobotní solárko v Poběžovicích
S mírným zpožděním bych se rád vrátil k víkendovým soutěžím pořadaným LMK Litomyšl a Ústí nad Orlicí. Původně byla předpověď počasí na oba dva dny báječná - slunečno, jihovýchodní vítr o rychlosti 8 m/s, který měl v neděli dále zesilovat. Z tohoto pohledu byla účast velice lákavá. Když k tomu přidám i ten fakt, že na tyto větry většinou pořadatelé jezdí létat na naše kopce - Jimramovské Pavlovice (ohradníky) či Věcov (polínka) a my se o víkendu měli nacházet hned vedle přes kopec (Vítochov), bylo rozhodnuto. V pátek navečer ještě píši Radkovi, abych se utvrdil o možných alternativách, ten by však rád vyzkoušel nový kopec - Poběžovice u Holic. Hledám svah na mapě a zjišťuji, že zase až tak blízko není (Pardubice). Z Litomyšle je to na ohradníky i Poběžovice téměř nastejno (40km). Ráno po cestě nabírám ve Svratce Tondu, a jelikož lehce nestíhám, tak vynecháváme místo srazu v Litomyšli a míříme rovnou na kopec. Naštěstí jsem den předem podrobně nastudoval mapu a navigace je také v dobré náladě. Nebloudíme, a tak přijížíme celkem včas, hned po předposledním Vaškovi. Dostupnost kopce je velice dobrá, parkuje se na náhorní plošině za kopcem a na hranu je to opravdu kousek.

Co se týče svahu, jedná se o Richardovu privátní tréninkovou mezičku, na které létá již cca 15 let. Parametricky bych svah přirovnal ke svahu nad našimi Dolními Loučkami, avšak velikostně tak pouze na cca 1/3 jeho převýšení a délky. Jedná se o nakloněnou rovinu s dobrým otevřeným náběhem, čistou hranou bez porostu (hranu myslím obrazně) a místa na přistávání habaděj. Kvůli delšímu přesunu jsme začali první soutěžní kolo až téměř o půl jedenácté. Bylo rozhodnuto, že báze A bude vpravo, báze B nečekaně vlevo. Na startu se sešlo 14 soutěžících, vesměs stejné tváře jako v Chotěboři. Chyběli jen členové LMK Chotěboř, kteří prakticky létají jen na jejich jarních a podzimních soutěžích, což je celkem škoda! Podmínky se zdály dobré, slunečno, vítr 6-10m/s trošku zprava. Bohužel vítr byl na tento svah již moc silný - kšiltovky létaly jak o život, avšak letové časy byly spíše pomalejší, v průměru okolo 60s. Vašek házel modely téměř všem soutěžícím, i sobě samému. V prvním kole mu při odhodu spadla čepice, tak jsem čekal bublinu, avšak Vašek chtěl tak vehementně moc závodit, až při výletu z levé báze zavadil koncem křídla o zem a byla z toho nula a lehce podrcený konec křídla. Po ukončeném prvním kole pořadatelé lehce posunuli pravou bázi a natočili obě zaměření více proti větru. V prvních dvou kolech dominoval Richard, který zúročil znalost místního kopce a v letech podpořených bublinou si vyletěl dva litry. Pak už bohužel spíše zpomaloval. Podobně na tom byl i bublinář Michal Homola, který měl celkem hezky rozlétáno, avšak další lety byly spíše podprůměrné. Ve třetím kole se povozil Jirka a ve čtvrtém Vašek. Po jednom litru ukořistili i Radek s Tondou v pátém a šestém kole. V šestém kole jsem měl také díky bublině našlápnuto na hezký výsledek, avšak zprasil jsem to posekáním na pravé bázi (pan Trsek). Míra se revančoval a hodil mi to do bubliny v sedmém kole, dalo to celkem hezkých 58s. Sám však měl smůlu. Na svém novém modelu Judge (Dufek) lajdácky přilepil páskou převlečnou špici, a když se do toho při odhodu Radek pořádně opřel, špice sklouzla a oddělila se od modelu. Pro Mirka to bohužel znamenalo dle pravidel nulu, navíc při přistání urazil předek vaničky nekryté špicí. Když už jsem myslel, že si připíšu aspoň trošku hezké body, kolo zprasil Jirka se svými 43.7s (rekord dne). Karel Faltus byl opět v plné radosti a síle - jednou málem přistál do depa a pokud se nepletu, tak v devátém kole zakončil svůj povedený let vítězným výkrutem - co na to říci, více štěstí jak ... (letadlo přežilo). V desátém letu se Karlovi moc nevedlo, při svém dlouhém boji mu bohužel zvoník nezazvonil desátý průlet, a při přiznané opravě si alespoň polepšil.

Tak to bylo asi tak vše, co mi utkvělo v paměti. Soutěž jsme ukončili s krásnými 10 odlétanými koly. Každý chvilku tahal pilku, takže i ostatní soutěžící si odvezli krásné body. Svah by při slabším větru zase až tak špatný být nemusel, avšak při větru > 6m/s už moc dobře nefungoval. Vyhrál každý, komu slunko nespálilo čenich. Tak či tak, hezky strávená sobota.
Soutěžní depo na JV svahu u Poběžovic.
Právě letí Dan V., na start čeká Honza P.
Vašek házel zejména ostatním - Zdeněk T.
... ale i sobě samému...
Karel F. stihl po Chotěboři opravit nosník.
Honza P. jde na přistání - PP2.
Tomáš W. na bázi se svým Shintem.
Dan V. točí na pravé bázi A.
Karel F. na čekané.
Letí pan Trsek s novým modelem Judge.
Zdeněk Kincl | 16.4.2018
Velikonoční svah v Chotěboři
Jarní soutěž pořádaná LMK Chotěboř většinou figuruje v kalendáři F3F soutěží na prvním místě, avšak letos i přes poměrně brzký termín Velikonoc byla předskočena mezinárodní soutěží na Rané. Kdo by si ale nechal ujít i přes poměrně špatnou předpověď počasí možnost odploužit deset průletů na našich moravských placatých mezích... Zrána měl foukat JV vítr, který se měl v průběhu dne stáčet na JZ, místy slábnout, aby pak navečer a druhý den opět zesílil. Navíc od 14. hodiny se měl přidat slabý déšť. Věru předpověď nic moc, ale byl jsem příjemně překvapen účastí, kdy se na startu na svahu nad Sloupnem sešlo úctyhodných 17 soutěžících! Pořadatelé se už báli, že budou muset zajet narychlo pro další startovní ceduli. Hold po zimě byla touha po bodech silná. Já se na soutěž svezl s otcem, který měl obchodní cestu kolem a při té příležitosti se zde chtěl taky zastavit na čumendu. Samozřejmě jsme přijeli pozdě :o) Naštěstí právě včas alespoň na zahájení soutěže, občas pamatuji příjezdy i v průběhu druhého kola...

Jelikož nebylo na co čekat, o půl desáté začaly soutěžní lety. První letěl Radek, už to vypadalo na pěkný čas, avšak hned v prvním letu posekal na levé bázi a nakonec z toho bylo až 60.7s. Levá báze byla zrádná, nepříjemně se vylívala a sekalo se zde poměrně často. Nejlépe se v prvním kole povozil v bublině Tonda, výsledný čas 46.8s rozředil získané body většiny soutěžících. I když soutěž měla rychlý spád, v průběhu prvního kola se začaly podmínky znatelně zhoršovat. Já si v prvním kole vypádloval 91.2s. V druhém kole se vítr stočil doprava a podmínky začaly být obtížné. Někteří soutěžící skončili s nulou, někteří navíc poškodili své modely a nemohli v soutěži pokračovat. Na drátech elektrického vedení naštěstí nikdo neskončil, i když Ondra Rezler k tomu neměl daleko. Do teď vlastně nevím, zda po desátém průletu v obou letech otáčel před dráty, nebo až za nimi. Asi bystré oko a dokonalá znalost domácího kopce. Nejlépe se povozil Jarda Kaplan s časem 58.4s.

Z důvodu bočního větru a předpovědi počasí bylo jasné, že na zdejším kopci soutěž dolétat zkrátka nepůjde. Pořadatelé tedy rozhodli o přesunu na Malou Bouli (JZ-Z). Světe div se, vítr zde foukal téměř kolmo, i když na žádné velké závodění to také nebylo. Letové časy se běžně pohybovaly nad 80s. Svůj opravný let si musel tvrdě vybojovat Zdeněk Tmej, aby pak vzápětí letěl na konci kola opravu za 129.8s. Ostatně koncem třetího kola to opravdu moc nenosilo, já nalétával do báze pod horizontem a už to vypadalo na nulu, naštěstí ve třetím průletu mě podržela levá báze a já zvládl dolétat za 122.3s. Přede mnou letěl Jarda Kaplan za 115.7s a pro éro musel dolů pod kopec. Litr kola ukořistil Richard Kohl s časem 69.1s. O nestrannosti zvoníků se přesvědčil domácí Ondra Rezler, když mu jeho synátor nezazvonil na levé bázi (seknul). Už to vypadalo, že mladej půjde domů pěšky a bude bez večeře, naštěstí mu děda nabídl dočasný azyl. Čtvrté kolo se neslo v podobných letových podmínkách jako kolo předchozí, tedy žádné velké divočení. Celkem hezky to shrnul Dan Vltavský se slovy: "To je paráda radovat se za 67s..." (litr 4. kola). Smůlu měl Karel Faltus, který kvůli pilotní chybě / technické závadě havaroval a přerazil nosník na svém modelu. No snad to stihne do víkendových soutěží dát zase do kupy.

Po dokončeném čtvrtém kole jsme se mohli zaradovat z konce mizérie. Všechny tisícovky se krásně rozředily, a tak většina soutěžících až na pár výjimek si do žebříku připsala hezké body. Soutěž zaslouženě vyhrál Tonda Hlavsa, zejména díky krásnému vzduchu v prvních dvou kolech. Druhý se umístil Richard Kohl a třetí místo obsadil Dan Vltavský. Děkujeme pořadatelům za uspořádání soutěže a její zvládnutí i v těchto nelehkých letových podmínkách...
Startoviště na JV svahu nad Sloupnem.
Nová tvář Karel Svoboda na pravé bázi.
Pike Precision od Vostřelů.
Zátiší na pravé bázi...
Zmožený Míra se po přesunu přikryl letadlem.
Radkův nový exemplář Pike Precision II.
Ondra Rezler čeká na start.
Tonda úspěšně prezentoval MK NMnM.
Zdeněk Kincl | 4.4.2018
Redbull Air race 2017
Letošní ročník Redbull Air Race (RBAR) máme úspěšně za sebou... Zatímco loni se Šonka poměrně trápil s nastavením svého nového letounu Zievko Edge 540 V3 (v šampionátu skončil až na 9. místě) a Kopfstein se v Master class teprve rozkoukával, letošní rok byl plný ambicí. Ale hezky popořádku. První závod se konal již v únoru v Abu Zabí. Zde se Šonkovi nadmíru dařilo, získal zde první vítězství ve své kariéře. To velice navnadilo české fanoušky a dávalo předtuchu, že letos by to Šonkovi mohlo opravdu létat. Kopfstein bohužel dostal v prvním letu penalizaci 3 vteřiny za trefený pylon a skončil až na 12. místě. Šonkův úhlavní rival Muroya při pull-up manévru překročil géčka a byl diskvalifikován. Hned na začátku šampionátu si tedy připsal 0 bodů.

Druhý závod se létal v půli dubna v San Diegu v Kalifornii. V prvním kole byl Šonka vyřazen Ivanoffem, avšak nakonec postoupil i do druhého kola z pozice Lucky Loser (nejrychlejší z poražených). Zde byl však vyřazen Muroyou. Výsledný čas byl až na 5. místo. Kopfstein v prvním kole přešel přes Velardeho, aby byl záhy vyřazen Doldererem. Podle času 6. místo. Muroya podnik v San Diegu vyhrál a připsal si plný počet bodů - 15.

Další závod se letěl v japonské Čibě. Zde se oběma českým borcům velice dařilo. Kopfstein zde zaletěl svůj životní výsledek - 2. místo. Cestu mu mírně ulehčil Chambliss, který byl v osmičce diskvalifikován, ve finále dostal Šonka, který zaletěl nejrychlejší čas soutěže, 2 vteřinovou penalizaci za špatně proletěnou bránu a Dolderer 3 vteřinovou penalizaci za trefený pylon. Šonkovi výsledný čas stačil na krásné 3. místo. Bylo to poprvé a naposled v celém letošním roce, kdy jsme měli oba naše borce na bedně. Kdo by si to před pár lety pomyslel, že v RBAR budou Češi tak úspěšní. Závod v Čibě opět vyhrál Muroya a vyhoupl se na 2. místo průběžného pořadí.

Čtvrtý závod se letěl v Budapešti. Tento závod jsem díky poměrně snadné dostupnosti navštívil i naživo (viz. reportáž níže). A nebyl jsem zdaleka sám. Dovoluji si tvrdit, že nejvíce fanoušků sem přicestovalo právě z Česka. Zde by se našim poměrně i dařilo, Šonka ve finále zaletěl nejrychlejší čas, avšak u rozhodčích upadli čeští piloti v nelibost. Oba dva dostali minimálně sporné 2 vteřinové penalty - Šonka za stoupání v bráně a Kopfstein za chybný průlet poslední bránou. Nakonec z toho bylo tedy "až" 4. a 5. místo.

Premiéru v seriálu RBAR si odbyla i ruská Kazaň. Letové podmínky zde byly ale opravdu nevlídné - déšť a silný nárazový vítr. Pro piloty to byl silný oříšek, avšak pro diváky to bylo poměrně atraktivní, protože pilony se sekaly jak na běžícím pásu. Své by o tom mohl vyprávět i Muroya, který nepostoupil ani z prvního vyřazovacího kola. Šonkovi zde závod také nevyšel, vypadl již v prvním kole a podle času z toho bylo až 9. místo. Kopfstein měl našlápnuto velice dobře, dostal se až do finále, kde ale bohužel trefil 2x pylon a skončil tak na 4. místě.

Dalším závodem v Portu se seriál RBAR vrátil zpět do Evropy. Zde závodníky přivítala opravdu veliká divácká účast - 650 000 diváků. Šonkovi se zde dařilo, ve čtvrtfinále vyřadil Muroyu, který dostal 1 vteřinovou penalizaci za překročení náletové rychlosti. Šonka ve finále zaletěl nejrychlejší čas, vyhrál a vrátil se zpět do čela šampionátu RBAR. Kopfstein byl v osmičce vyřazen Chamblissem a bylo z toho 7. místo.

Další závod se letěl na německém Lausitzringu. Jelikož i ten je poměrně dobře dostupný z České republiky, zejména pak její západní části, bylo zde k vidění také poměrně dost českých fanoušků. Šonka se probojoval do finále a skončil na třetím místě, stále si ale udržel "žlutý trikot". Muroya zde vyhrál a výrazně tak umazal Šonkův náskok. Kopfstein zaletěl velice dobře kvalifikaci (2. místo), první let se mu také povedl, avšak ve druhém byl diskvalifikován za překročená géčka.

V rámci šampionátu byly bodové rozestupy na prvních třech místech téměř zanedbatelné, a tak bylo jasné, že chleba se bude lámat až v posledním závodě sezóny v Indianapolis. Počty byly předem dané, pokud vyhraje Muroya, Šonka musí být nejhůře druhý. A bylo to drama až do konce. Oba rivalové se potkali hned v prvním kole. Muroya dostal 2 vteřinovou penalizaci za špatně proletěnou bránu, tak se už zdálo, že Šonka bude mít ulehčenou cestu. Avšak i ten dostal penalizaci, tentokráte 3 vteřinovou za trefený pylon. Už to vypadalo, že všechny naděje jsou ztraceny, Šonka ale nakonec postoupil z pozice Lucky Loser. V osmičce postoupili oba dva závodníci do finále. Muroya zaletěl excelentně - o 2 vteřiny rychleji než druhý nejrychlejší. Šonka letěl jako poslední. Bohužel kvůli technickým problémům se seřízením motoru a utržení proudnic v jednom z pull-up manévru připsal téměř 4 vteřinovou ztrátu a skončil až na 4. místě. Muroya vyhrál závod v Indianapolis a posunul se i před Šonku v celkovém hodnocení šampionátu. Je to možná trochu škoda a Šonku to určitě i mrzí, ale nemá se rozhodně za co stydět. Stydět se nemusí ani Kopfstein, který se vrátil v žebříčku šampionátu na krásné 5. místo. Tak či tak se máme příští rok na co těšit. Mít v RBAR hned dva piloty a ještě v elitní TOP 5, to se jen tak někomu nepoštěstí. Třeba to příští rok Šonkovi vyjde a Kopfstein by rád taky zaútočil na bednu. Tak držíme palce!

1Yoshihide Muroya01515905151574
2Martin Sonka156972159770
3Pete McLeod9141212126056
4Kirby Chambliss073151575153
5Petr Kopfstein05126743643
6Matt Hall12535912340
7Matthias Dolderer79701301239
8Juan Velarde12012607937
9Michael Goulian5360910428
10Mikael Brageot2025064524
11Nicolas Ivanoff6404002016
12Peter Podlunsek01200020014
13Francois Le Vot300140109
14Cristian Bolton400030029


1Yoshihide Muroya133211421
2Martin Sonka11122112
3Pete McLeod36533233
4Kirby Chambliss1191044344
5Petr Kopfstein1210466555
6Matt Hall1013111111766
7Matthias Dolderer42355687
8Juan Velarde24777978
9Michael Goulian68688899
10Mikael Brageot914131212101010
11Nicolas Ivanoff57999111111
12Peter Podlunsek14581010121212
13Cristian Bolton711121313141413
14Francois Le Vot812141414131314


Zdeněk Kincl | 27.10.2017
Soumrak F3F v Čechách?
Optimisticky začnu těmi světlými postřehy. Z žebříčků F3F za posledních 12 let jsem vytvořil tabulku "nejlepších závodníků". Aby soutěžící figuroval v tabulce, musel se alespoň jednou v některém roce umístit na prvních třech místech v žebříčku (výsledky z MČR F3F - tedy pouhé jedné soutěže neuznávám). U těchto soutěžících jsem dohledal i umístění v žebříčcích v ostatních letech. Pořadí je zprůměrované, ale i podělené počtem "odlétaných ročníků". To by mělo upřednostňovat soutěžící se stabilními výsledky. Pomocí výsledného čísla jsou soutěžící setříděni. Možná to někdy není zcela optimální, ale při pohledu na několik prvních míst si myslím, že to celkem i sedí. Posuny pořadí jednotlivých soutěžících napříč jednotlivými ročníky jsou zobrazeny i v grafu. Aby bylo v grafu něco vidět, má logaritmickou osu y. Bezesporu naprostým fenoménem můžeme prohlásit výsledky Radka Plcha. Ten až na jeden rok, kdy moc nelétal (pokud se nepletu problémy se zády), naprosto suverénně kraluje této letecké kategorii. Výsledky ostatních soutěžících jsou přehledně zobrazeny v grafu či tabulce. Bezesporu druhým fenoménem je Michal Homola z LMK Úpice, který stále dokáže kvalitně zalétat i ve svém úctyhodném věku osmdesáti let! Klobouk dolů...
06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 AVG CNT RNK
Radek Plch 1 1 1 1 5 1 1 1 1 1 1 1 1.3 12 0.11
Miroslav Trsek 2 12 2 2 1 13 8 4 5 4 2 3 4.8 12 0.40
Jiří Souček 5 6 3 3 7 4 2 3 7 5 7 8 5.0 12 0.42
Zdeněk Tmej 19 14 8 5 4 7 3 8 13 6 3 7 8.1 12 0.67
Filip Kalenský 6 3 19 7 8 38 7 2 4 3 5 5 8.9 12 0.74
Ladislav Esterka 11 5 7 11 2 2 13 14 8.1 8 1.02
Jiří Bačinský 29 33 20 8 13 6 5 10 2 9 12 11 13.2 12 1.10
Daniel Vltavský 15 2 4 2 5.8 4 1.44
Jaroslav Vojta 17 10 4 4 31 3 15 42 10 11 14.7 10 1.47
Jan Petera 3 7 12 16 16 11 10.8 6 1.81
Václav Bláha 31 13 47 18 3 8 38 32 3 36 22.9 10 2.29
Ondřej Rezler 4 2 28 31 37 41 48 38 33 44 36 31 31.1 12 2.59
Tím však bohužel dobré zprávy končí... Nastolený trend je neúprosný. Ač si to možná nepřipouštíme, svahové létání v Česku je v úpadku. Nejedná se ani tak o úpadek morální (i když občas i ten je pozorovatelný), jakožto spíše o znatelný úpadek členské základny. Ostřílení svahoví mohykáni již odcházejí do zaslouženého důchodu, avšak bohužel za ně nepřichází žádná mladá náhrada. Vše je snadno patrné z tabulky a grafu níže. Za posledních dvanáct let klesl počet soutěžících, kteří mají odlétanou alespoň jednu svahovou soutěž za rok, na polovinu. Mezi nové soutěžící, kteří stabilně objíždějí různé svahové soutěže napříč republikou se snad mohou řadit pouze Tomáš Winkler a Dan Vltavský. Další nová jména se v žebříčku sice vyskytují, avšak létají zejména pouze soutěže na Rané. Nemalý počet soutěžících se také přeorientovalo na jiné kategorie, zejména F3B či F3K. Například kvalitní svahař Ondra Rezler se stal famózním káčkařem. Na vlně házedel se svezl defakto i celý klub LMK Zephyr Žďár nad Sázavou, ze kterého svahy létá již jen sem tam Tomáš Humpolec. Co se týče nadějných juniorů, Ondra Dvořák z lounského klubu přesedlal na velké větroně, Pavla Hlavsová z našeho klubu buduje rodinné hnízdo a Jana Vojtíšková pod LMK Litomyšl prohání kluky... No třeba se na svah někdy vrátí. Původní síto na MČR F3F (cca 35 soutěžících) již v dnešní době sítem vůbec není, protože je problém tuto kapacitu vůbec svolnými soutěžícími zaplnit. V dnešní době fejsbučků svahy již prostě tolik netáhnou. Omladina má již jiné zájmy. Bohužel se to netýká pouze kategorie F3F, ale týká se to všech modelářských kategorií obecně. Velkou roli může hrát i ten fakt, že většina soutěžních kategorií se stala poměrně nedostupnými. Málokterý nováček je ochoten obětovat půl roku svého času na stavbu robustního modelu, komerčně dostupné modely v modelářských prodejnách většinou vezmou za své při prvním tvrdším přistání, dále pro soutěžení na vrcholové úrovni jsou potřeba poměrně drahé kompozitové větroně z forem. Je méně i klubů, které obětují nemalé množství volného času na pořádání svahových soutěží. V současné době pořádají pouze MK Nové Město, Žďár nad Sázavou, Chotěboř, Litomyšl, Ústí nad Orlicí, Louny, Most, Česká Metuje, Úpice a Liberec. RC modelklub Brno, LMK Kyjov, Uherské Hradiště, Žacléř, Dvůr Králové patrně vypadly ze seznamu již nadobro. Bohužel i zavedený klub s letitou tradicí v pořádání svahových soutěží LMK Zephyr Žďár nad Sázaovu od příštího roku s pořádáním svahových soutěží zcela končí. Některé modelářské kluby kvůli změně legislativy zanikly zcela.
06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17
Soutěžících 90 87 67 67 51 57 57 49 45 54 47 46
Soutěží 18 14 15 18 14 16 19 14 11 19 13 9
Velká škoda je zejména Větrníků! Původně hned několik soutěží na jaře i na podzim kompletně vypadlo ze svahového kalendáře. Tyto závody byly vždy pro svoji přátelskou atmosféru výjimečné a byly hojně vyhledávány nemalým množstvím soutěžících. Přes den se odlétala soutěž, po soutěži proběhla mlata s EPP kombaty a volné létání a trénink až do úplného západu slunce. Poté následoval táborák, opékaly se buřty, pilo pivo a kecalo o všem možném. Jojo, spaní ve stanu či autě na Větrníku bylo vždycky fajn. Někteří zdatní zálesáci si ustlali pouze na igelitu a karimatce ve spacáku vedle něčiho auta... A to jsou věci, na které člověk může vzpomínat. Bohužel se obávám, že bez nějaké větší osvěty tato krásná kategorie F3F během následujících deseti let kompletně zanikne. Již teď je zázrakem, pokud se na soutěži sejde výrazně více než 10 soutěžících, přitom před nějakými třiceti lety figurovalo na startovních listinách běžně i 30 pilotů... A proto, pokusme se pro začátek obnovit soutěže na Větrníku a přitáhnout na svah nové tváře. Již teď mám zprávy, že v okolí Uherského Hradiště na svahu nesoutěžně poletuje hned několik potencionálně nových soutěžících... Samozřejmě rádi přivítáme i staré tváře. Odložme trochu stranou egoistický hon za umístěním a vraťme se ke kořenům pohodových soutěží...
Zdeněk Kincl | 18.10.2017
Podzimní svah LMK Litomyšl
I když se můj výlet na svahovou soutěž do Ústí posledně příliš nevydařil (podařilo se odlétat pouze tři kola), na svahové soutěže v těchto končinách jsem nezanevřel. Jelikož jsme v sobotu plánovali s Lucií a Anežkou cestu do Žďáru a Tonda Hlavsa se na soutěž chystal taky, mohli jsme využít výhodné nabídky cesty jedním vozem. Bohužel zatím nebylo moc jasné, kde se bude létat. Černovír je orientovaný na SZ, Řetová na JZ a předpověď slibovala vítr 6-8 m/s západního směru. Ptám se Radka, který mi sděluje, že by se mohlo létat na svahu u obce Srbce u Luže. To celkem vítáme, protože je to blíže než do Ústí nad Orlicí. V sobotu ráno vstávám v 5:30 a nakládám vše potřebné, trošku nestíháme, a tak vyjíždíme až 7:15. Díky triskně řešeným dopravním uzavírkám a omezením přijíždíme do Žďáru až 8:10. Vykládám Lucii a Anežku a jedu naložit do Svratky Tondu (8:40). Tonda od Radka zjišťuje aktuální situaci - přesun na svah u Černovíru. V průběhu cesty poměrně znatelně prší... Příjezd na svah v 9:50. Zde se nic neděje, vyčkává se, vítr fouká příliš zleva přes alej vzrostlých stromů. Následuje drobná zahradní brigáda. Vaška napadla vzrostlá bříza. Jen s vypětím všech sil a za pomoci pilky se ubránil a ukořistěný kmen prý použije na náběžky (nebo do kamen? teď nevím...) Po chvíli pořadatelé rozhodují, bude nutný přesun na již zmíněný západní svah u obce Srbce. Kvůli rozbahněné příjezdové cestě je nutný odjezd ze svahu druhou stranou - z poměrně prudkého kopce. Sjezd po mokré trávě se ani trochu nelíbí mému ABS, a tak o sobě dává vědět na přístrojové desce. Na rovině kontroluji, zda je vše OK. Bohužel nám mezitím odjela svatební kolona. Nezoufám a rutinně zapínám navigaci a píšu Srbce... Bohužel díky nepozorované aktualizaci aplikace na pozadí na mě mluví sympatická slečna, avšak španělsky. Rozumíme pouze slovo "kilometre". No naštěstí se dá jet ještě podle mapy - obrázků. Příjezd do obce Srbce zvládáme poměrně bez problémů, avšak po soutěžících ani památky. Ptáme se místního domorodce, posílá nás kamsi do kopce. Zde bohužel neuspějeme, a tak voláme o pomoc Radkovi. Ten předává telefon Richardovi, který nás naštěstí správně navede. Cesta je bohužel ale tak rozbahněná, že musíme zaparkovat auto podél cesty a cca 500 metrů dojít v plné polní pěšky... Míra Trsek, Jarda Kaplan a Karel Faltus se bahna nezalekli a zmíněný úsek s vypětím všech sil a za cenu nového hnědého nástřiku na kapotě auta projeli. Pořadatelé znalí místních poměrů využili vrchní cestu (kterou my jsme minuli) a dojeli přímo nad svah.

Když jsem přišel pod svah, ptám se Vaška, zda na této loučce opravdu chtějí létat. Mírně nakloněná rovina z každé strany lemovaná stromy, dovolovala pouze kratší bázi (cca 80m). Při pohledu na kopec z hrany, kterou by jste tedy ostatně špatně hledali, jsem nebyl o nic klidnější. Avšak zdání klamalo, kopec díky svým proporcím (svah plně otevřený do rovinaté krajiny, hranu vzadu lemují vzrostlé stromy a zejména další převýšení a šířka celého terénního útvaru) fungoval celkem obstojně. Ač se to na první pohled nezdálo, svah je hojně a úspěšně využíván i paraglideristy. Svahové soutěže se zde ale kromě jedné výjimky nikdy nelétaly. Po vytyčení bází (A vpravo, B vlevo) a přípravě zvonění se mohlo začít. Anemometr a vzduchový pytel zde byl vytyčen pouze pro okrasu, díky hradbě stromů za zády se vítr na hraně téměř zastavil. Celkem se na startu objevilo 12 soutěžících. Jelikož z pořadatelů všichni létali, bylo rozhodnuto, že soutěžící si soutěž na bázích odzvoní sami. Alespoň pro mě nový systém plovoucího začátku nového kola, poskytoval soutěžícím dostatek času pro zvonění i přípravu pro vlastní let. Možná to je právě ten klíč, jak zvládnout uspořádat svahovou soutěž jen s minimálními (tedy vlastně žádnými) nároky na pomocnou pracovní sílu. Jelikož jsem v prvním kole letěl jako poslední, měl jsem dost času prozkoumat specifika místního kopce. Avšak když zapínám letité rádio Futaba FC-18 V3 a snažím se zvolit správný model, nemohu jej v seznamu najít. Vteřiny před startem ubíhají... V seznamu vidím pouze 3 modely, jak je to možné!? Jakožto znalý elektroinženýr zkouším osvědčenou metodu vypnout-zapnout. Bohužel bez úspěchu. Už se smiřuji s nepříjemnou myšlenkou, že cesta do Ústí / Srbce byla zbytečná a bude ze mě pouhý pozorovatel. Zkouším možnost poslední záchrany - vytáhnout CAMPac modul (paměť) a vrátit zpět. Zapínám rádio a s velkou úlevou nalézám požadovaný model v seznamu. Předávám svaháče Richardovi k odhodu a jde se na věc. Po startu prolétávám mezi stromy a doufám, že mě zde kopec podrží (avšak vůbec netuším, jak to za těmi stromy vypadá). Dobrý vzduch, solidní náletová výška, paráda. Dokonce jsem překvapil i sebe relativně čistým a přesným letem. Výsledný čas 58s vzbuzuje ovace - přelétávám většinu kompozitů. Litr si nakonec uzmul Míra Trsek s krásnými 53.2s. Karel Faltus si vydřel každý průlet s výsledným časem 78.5s. Radek na bázi posekal a nekompromisně vynadal bázovému měřiči - Mírovi Trskovi nehezkým výrazem ... Po vydařeném prvním letu jsem byl příjemně nabuzen, avšak v druhém kole se změnou vrhače (Dan) přišla studená sprcha. Vzduch spíše horší, ruce olšové, výsledný čas 76.3s... Míra letěl hned po mě v bublině za 47.3s (litr druhého kola). Richard bohužel v druhém kole na Béčku posekal, a tak jsme mohli vidět i obkrouženou celou zatáčku povětru. Jak už to tak bývá, s jídlem roste chuť, a tak se začalo opravdu závodit. Dan popíchnul Jirku Součka oblíbenou větou "co je to za hnusný taktizování" :o) Míra při přistání zlomil špici trupu, a tak musel stehovat vteřiňákem. Karel Faltus vyděsil svým přistáním mě i zvoníka, když už to vypadalo, že se jeho modelu připleteme do cesty. Ve třetím kole zaletěl Dan nejrychlejší let celé soutěže - 43.7s. Ve čtvrtém kole jsem si znovu vyžral díru. S vypětím všech sil jsem dolétal za 75.9s. Zkusil jsem u pořadatelů vyhandlovat opravu, avšak bezúspěšně. Defakto se za celý den neletěla jediná oprava kvůli neregulérním podmínkám (síla a směr větru). Prostě nebylo podle čeho vyhodnocovat (viz. zmínka na začátku). Čtvrté kolo bohužel dopadlo špatně pro Karla Faltuse, větrný poryv na Béčku zacvičil s jeho modelem a při následném pádu došlo k přeražení nosníku křídla. Jelikož Karel si přivezl pouze jeden stroj, tak dolétal... V pátém kole mi přišla životní bublina, náletová výška byla excelentní, avšak kvůli špatnému odzvonění startu na bázi A bylo nutné let zopakovat. Neváhám, opakuji start průletem v odpovídající výšce, avšak opět špatná komunikace se zaměřovačem na Ačku. Opět nový start. Opět neúspěšný. Až při dalším pokusu jsou všechny čudlíky pomačkané správně a mohu zahájit měřenou část letu, avšak bublina je již nenávratně fuč. Končím s klasickým démonovským časem 65s. V 7. kole jsem zvonil na Béčku. Posekal pouze Míra. Při prvním nedolétnutí jsem ještě vyměkl a dal mu to, avšak při druhém už Míra narazil. Nakonec to dolétal za 79.1s - tedy rekord soutěžního dne. S přibývajícím časem se letové podmínky začaly zhoršovat - vítr se začal stáčet více zleva. Dále byly na obzoru patrné srážkové mraky, a tak jsme soutěž po krásných sedmi kolech okolo půl čtvrté ukončili. Na to že jsme začínali létat až někdy okolo čtvrt na jednu (způsobené přejezdem na druhý kopec), celkem slušný ve 12 soutěžících... Soutěž vyhrál zaslouženě Míra Trsek, druhý skončil Dan Vltavský a třetí Jirka Souček. Vítězům byly předány poháry - "šampusky na ranní moč". Radkovi se na tomto svahu opět nedařilo, skončil až na 7. místě. Děkujeme pořadatelům za kvalitní soutěž. Za zmínku stojí i poděkování přítomným padáčkářům, kteří svým ohleduplným přístupem nenarušovali chod soutěže. Nedělní soutěž v Ústí byla kvůli dešti zrušena.
Startoviště lemované hradbou stromů.
Honza Plch vyhlíží bublinu.
Tripple V - Vrhač Vašek Vojtíšek.
Jirka Souček létal s Pitbullem.
Lepič Míra Trsek urazil špici.
Zdeněk Tmej se blíží k pravé bázi A.
Jirka Souček letí k levé bázi B.
Pitbul šlajfuje na přistání.
Vítězové a poražení soutěže.
Srbce jsou hojně využívány paraglideristy.
Zdeněk Kincl | 12.10.2017
56. ročník Podzimního svahu v Novém Městě na Moravě
Předpověď počasí na naši podzimní soutěž byla poměrně příznivá - bez deště, měl foukat SZ-S vítr o rychlosti 5 m/s, i když oproti předešlým dnům se poměrně razantně ochladilo na cca 13 °C. Proto, kdo si přibalil podvlíkačky, teplou bundu, kulicha a placatku s rumem, byl již předem vítězem. Avšak byl jsem trošku zaskočen, když jsme na místě srazu (nádraží ČD) byli pouze dva soutěžící - já a Tonda Hlavsa. Jinými slovy zde bylo více pořadatelů než soutěžících a chvíli to vypadalo, že bude muset být soutěž pro nedostatečný počet soutěžících zrušena. Bohužel v kalendáři modelářských soutěží došlo ke kolizi naší soutěže s celovíkendovým MČR F3K v nedaleké Přibyslavi, kterou pořádal LMK Zephyr Žďár nad Sázavou. Ten tradiční nedělní soutěž přeložil na pozdější termín (víkend se sobotní soutěží v Chotěboři). Dále, jelikož někteří soutěžící létají aktivně obě kategorie, upřednostnili logicky soutěž házedel. Avšak počasí nahrávalo spíše svahové soutěži... Naštěstí nás zachránili kluci ušatí z Litomyšle + Dan + Míra + Richard, kteří znají dobře místní poměry a čekali na pořadatele u Koníkova. Celkem tedy narostl počet soutěžících na osm. Díky stabilnímu SZ větru byl vybrán svah u Roženeckých Pasek. Bohužel než se stačily postavit báze a natáhnout zvonění začal vítr nehezky oscilovat, jak do směru tak i síly. I přes to byla soutěž lehce po desáté hodině oficiálně zahájena. Pokud vítr foukal kolmo, nebylo to sice na nějaké velké divočení, ale létat to šlo. Pokud se vítr stočil úplně po kopci zprava, dolétat byl dost boj. Pravá báze A zase až tolik nepodržela a levá báze B celkem splachovala. Z tohoto důvodu bylo poměrně dost oprav, byly dlouhé vyčkávací taktizovací pauzy a soutěž se táhla. Situace byla už tak žalostná, že jsme si nebyli vůbec jistí, zda soutěž vůbec zdárně dolétáme (4 kola). Přemýšleli jsme, zda ještě nepřejet na nedaleký S-SV svah u Míchova, avšak kvůli pulzujícímu směru větru bychom neuspěli patrně ani tam. Touha soutěžících dolétat byla vždy značná, k vidění tak byly opravdu vydřené 70 až 80 vteřinové časy. Horkou chvilku zažil Dan, který tahal až přespříliš, až svého Pitbulla utrhl a bez očního kontaktu se neřízeně "zřítil" pod hranou kopce. Naštěstí modelu se nic nestalo a Dan prohlásil, že to bylo jeho nejlepší přistání celého letového dne. Naštěstí v průběhu čtvrtého kola se vítr začal rovnat, už tolik nepulzoval, a tak se podařilo nakonec odlétat krásných sedm kol. A jak už to tak na svahových soutěžích bývá, někdo se povozil, někdo se nepovozil, ale zalétali jsme si všichni. A tak to má být... Dále jsme se dozvěděli, jak Míra Trsek o bábovkovou formu přišel, jak přišel ke dvěma válečkům na nudle a jak vypadá cestovní skládací lavór. Na svahu nás navštívil i Tomáš Humpolec (bohužel bez letadla), který se na chviličku otočil na čumendu se svými třemi ratolestmi. Nejrychlejší let soutěže zaletěl Radek (49.5 s), nejpomalejší let v téměř úplném bezvětří jsem si odploužil pro změnu já (95.3 s). Soutěž zaslouženě s přehledem vyhrál Radek, druhý skončil Míra Trsek a třetí Dan Vltavský. Vítězové převzali drobné ceny a mohlo se vyrazit domů. Nedělní soutěž, kterou pořádal Richard (MK Česká Metuje) a kterou zamýšlel odlétat u Ústí na Černovíru, se bohužel z důvodu deště neodlétala. Soutěžící proseděli dopoledne v hospodě a pak byla soutěž oficiálně odpískána.
Míra si odskočil na soutěž 200 km z Liberce.
Rodinná idylka u Vltavských.
Vrhač Richard na startu s Tondovým érem.
Dan zahazuje Mírovýho Pitbulla.
Radkův Pike Precission II.
Fenka na trati.
Zdeněk Kincl | 6.9.2017
Plachtařské mistrovství regionů ČR
Tentokrát pouze telegraficky z PMRG 2017 (bo mezi kojením vůbec není čas :o)
 • Závody se konaly na nedalekém letišti v Křižanově v termínu 6.-18.8.2017.
 • Létaly se dvě kategorie: klubová (výkonnostně vysloužilé kluzáky standardní třídy, výsledky přepočítány dle standardizovaných koeficientů) a kombi (vztlakové klapky, vodní přítěž).
 • Klubovou třídu létalo 47 pilotů, kombi třídu 19 pilotů (celkem téměř 70 kluzáků).
 • Nejčastější kluzáky: Cirrus, ASW 15|19|20|24, LS1-f, DG-200, Ventus, Discus 2b, LAK-17.
 • Letecké koridory: defakto celá ČR + severní část Rakouska.
 • Čumenda: přílety (12.8. 17-18h), podmínky mizerné, úlohu nikdo nedoletěl, hodně přistání do polí či na cizí letiště.
 • Čumenda: odlety (13.8. 12-14h), podmínky slušné, platné výsledky pro obě kategorie.
 • Pár postřehů: zajímavé jsou více méně pouze starty a přistání, v mezičase si můžete prohlédnout hangár, něco sníst a popít v místním baru, vykoupat se v nedalekém rybníčku či zkusit vyhlídkový let.
 • Před závodní úlohou je vypuštěn sondovací kluzák (tzv. chroust), který subjektivně posoudí letové podmínky.
 • Pak už to jde ráz naráz, v průměru každou minutu startuje jeden kluzák, dostat nahoru všechna éra zabere při cca 7 vlečných lehce nad hodinku.
 • Až jsou všechna éra ve vzduchu je otevřena tzv. "odletová páska" a piloti se snaží proletět co nejrychleji vytyčenou trať. Pro získání výšky mohou využívat pouze stoupavé proudy (létají ve výšce klidně i 2km). Délka trati závisí na podmínkách (většinou stovky km). Průměrná rychlost na trati se pohybuje až 150 km/h.
 • Aktuální pozici jednotlivých závodníků včetně varia bylo možné sledovat online pomocí služby Glidertracker.
 • Velký dojem na mě udělal kluzák LAK-17B s rozpětím křídel 21m a integrálními nádržemi na vodu (200kg). Hned na první pohled je při letu patrný značný průhyb křídla.
 • V klubové třídě se odlétalo celkem 9 úloh (7 platných), vyhrál Ivan Novák z aeroklubu Mladá Boleslav na větroni Cirrus.
 • V kombinované třídě se odlétalo také 9 úloh (8 platných) a vyhrál Karel Mareš z aeroklubu Slaný na větroni Ventus C (17.6m, vodní přítěž).
 • Výsledky obou kategorií po jednotlivých dnech a přehled úloh na soaringspot.com.
 • Seznam pilotů, další informace a značné množství fotek na oficiálních stránkách.
 • Velké poděkování za uspořádání patří celému aeroklubu Křižanov i pánům vlekařům!
Rolladen-Schneider LS1-f.
Dvojsedadlovka Schempp-Hirth Janus C.
Kluzák LAK-17B (21m).
Aerovlek (Cessna 182 Skylane).
Vlečná Aero L-60S Brigadýr.
Zlín Z-526 a Ventus 2.
Kluzák HPH 304M s pomocným motorem.
G-102 Astir a frontální mrak v pozadí.
Podvečerní idylka na letišti LKKA.
Vlečné Z-37A Čmelák a L60S Brigadýr.
Zdeněk Kincl | 19.8.2017
Letecké muzeum Koněšín
Jednoho slunečného svátečního dne (Den upálení mistra Jana Husa) jsme s rodiči domluvili výlet parníkem po Dalešické přehradě. Bohužel jsme netušili, že stejný nápad dostane i značné množství ostatních turistů. Loď, přestože vyplouvala ze své domovské zastávky u přehradní hráze, byla již z předchozí plavby zpola obsazena. Na palubu se vydala pouze necelá polovina fronty čekajících turistů a my se na loď nedostali. Proto jsme přistoupili ke 2. bodu výletu - návštěvě relativně nového leteckého muzea poblíž Koněšína - poslední zastávky parníku na opačné straně přehrady. Historie muzea, tehdy ještě lokalizovaného v Olomouci - Neředíně, se začala psát již v roce 2009. Poté, co olomoucká radnice vypověděla muzeu nájemní smlouvu, bylo nutné najít nové vhodné prostory. Od července roku 2016 bylo muzeum znovu otevřeno v areálu Radarka u obce Koněšín. Muzeum se rozprostírá uprostřed polí za vesnicí. Parkování je možné zdarma přímo v areálu, vstupné je spíše symbolické (50 Kč dospělí a slevy pro děti či zlevněné rodinné vstupné). Vlastní prohlídka je neorganizovaná, nekomentovaná a skládá se z vnitřní a venkovní expozice. V té vnitřní můžete nahlédnout například do pilotní kabiny československého cvičeného letounu L-29 Delfín či sovětské nadzvukové stíhačky Mig-21. Uvidíte, že rozdíl v počtu budíků a všech možných hejbátek je mezi cvičným a bojovým strojem poměrně zásadní. Další podívanou byl řez proudovým motorem z bitevního vrtulníku Mi-24. Zde si návštěvníci mohou prohlédnout motor do nejmenších detailů. K vidění byly i staré mechanické letecké palubní přístroje (výškoměry, rychloměry, ukazatele náklonu, ...), ale také stará elektronika (archaické modulové desky z palubního radiolokátoru - jen odhaduji). Zájemci si mohou vyzkoušet i letecký simulátor.

Venkovní expozice sestává z několika více či méně dochovaných letadel. Jedním z prvních exponátů je Su-25, který měl sloužit k poskytování přímé letecké podpory jednotkám pozemních sil. Jedná se o sovětskou alternativu amerického konkurenta A-10 Thunderbolt. Díky svým nízkým nárokům na pozemní personál, robustní konstrukci (pancéřování, možnost letu pouze na jeden motor, ...) je stále v aktivní službě v řadě méně rozvinutých zemích. K viděné jsou dále celkem tři nadzvukové stíhačky Mig-21 v různých variantách. Ty tvořily páteřní síť i československého letectva. Do počtu využívajících států, počtu vyrobených kusů, délky sériové výroby a aktivního zařazení se jedná o nejúspěšnější nadzvukový letoun. Poměrně značný počet těchto strojů byl licenčně vyráběn i v Číně pod označením Chengdu J-7. V muzeu je k vidění i chlouba československého leteckého vývoje L-39 Albatros. Ten si díky svým dobrým letovým vlastnostem a levnému provozu získal velice dobrou pověst jako cvičný letoun v mnoha zemích. Když pominu sebevražednou privatizaci Aero Vodochod společností Boeing (L-159 Alca), tak by se snad mohlo začít blýskat na lepší časy (L-39 NG). Stařičké L-39 již dosluhují a uživatelé je budou muset nahradit novým zbožím. Zdejší exemplář je bohužel již sešlý, opršený a ve špatném technickém stavu, avšak dává návštěvníkům možnost nahlédnout tak trochu pod povrch. K vidění je i předchůdce Albatrosa, tedy L-29 Delfín. Jednalo se o úplně první proudový letoun kompletně navržený a vyráběný v Československu. Ač s podivem zdejší exemplář vypadá v daleko lepším technickém stavu než jeho nástupce L-39. Návštěvníci si mohou prohlédnout i bitevní vrtulník Mi-24. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších bojových vrtulníků na světě. S těmito vrtulníky létá i 221. vrtulníková tygří letka na nedalekém letišti v Náměšti nad Oslavou (Sedlec). Další exemplář Iljušin Il-14FG měl původně sloužit jako dopravní letoun pro cca 30 cestujících, avšak zdejší varianta byla přestavěna na fotogrammetrický letoun vyznačující se velkou prosklenou boulí pod pilotní kabinou a sloužil pro letecké snímkování. Jedním z nejznámějších dopravních letounů československé produkce bezesporu je kunovické L-410 Turbolet. Zlí jazykové nazývají tento stroj i "Kundolet" - Kunovické dopravní letadlo. Letadlo se vyrábí dodnes a pojme 19 cestujících nebo odpovídající množství nákladu. Zdejší exemplář je bohužel ve velice žalostném stavu. Dle mého názoru je však největším tahákem zdejšího muzea prototyp L-610, větší sestřička již zmiňované L-410 z Letu Kunovice. Měl to být největší dopravní letoun navržený a vyráběný v Československu pro 40 cestujících. Letoun bohužel doplatil na změnu režimu a divoká devadesátá privatizační léta. Bylo vyrobeno pouze 6 letu schopných prototypů. K ukončení letecké certifikace a k zavedení sériové výroby nikdy nedošlo. Zatímco u ostatních stíhaček a vrtulníku si do kokpitu sednout nemůžete, což je velká škoda, u tohoto stoje se dovnitř podívat můžete. Jelikož se jedná o prototypový letoun bez "zadeklovaných" vnitřních částí a sedaček, i zde můžete nahlédnout tak říkajíc pod povrch - například na ty nespočetné kilometry kabelů. Zdejší prototyp X-03 sloužil pro tenzometrická měření. Z exponátu měl největší radost otec, protože pracoval také na L-610 na zástavbě pomocné energetické jednotky Safír 5K. Ve skutečnosti se jedná o malou turbínu, která slouží jako pomocný zdroj stlačeného vzduchu pro startování hlavních motorů a jako záložní zdroj elektrické energie pro palubní systémy. A tak si dotlačil montážní plošinu a mrknul, zda tam stále ještě je. A ona tam byla :o) Ostatně PBS Velká Bíteš dělala poměrně hodně produktů nejenom do československých letadel - PEJky, převodovky či klimatizace. Já jsem byl z muzea až na to nesnesitelné horko taky nadšený, takže pokud budete mít cestu okolo, určitě se tam zastavte...
Su-25 poskytoval přímou leteckou podporu.
Nadzvuková víceúčelová stíhačka Mig-21.
Chlouba Aero Vodochody L39 Albatros.
A pak že hliník nerezaví...
Cvičný proudový letoun L29 Delfín.
Fotogrammetrický letoun Iljušin Il-14.
Bitevní a víceúčelový vrtulník Mi-24.
Torzo československé stálice L-410 Turbolet.
Větší sestřička L-610 z Kunovic.
A stále byla tam... Tátova chlouba - PEJ Safír.
Zdeněk Kincl | 7.8.2017
Jets over Czech 2017
Vyvrcholení modelářských show na nedalekém letišti v Budkovicích máme úspěšně za sebou. Dne 8. července se konal již 16. ročník Jets over Czech (makety poháněné turbínovým motorem), který opět přilákal velké množství diváků. Celou akci organizoval RC klub Brno s pomocí zdejšího RC klubu Ivančice, modelářského letiště Czech heaven a za přispění generálního partnera Jety.cz. Předpověď počasí na sobotu byla velice náročná, jak pro návštěvníky tak i piloty - slunečno, teploty přesahující 30 °C a silný západní až severozápadní vítr o rychlosti 10 m/s a v nárazech i více. Diváci se mohli osvěžit studenými nápoji či zmrzlinami, piloti si ale vždy museli s modely zejména při startu a přistání své tvrdě vybojovat... Komentovaný letecký program začal kolem desáté hodiny, už tou dobou bylo parkoviště téměř plné a některá auta musela parkovat na poli. Diváci, kteří se nemohli z nějakého důvodu akce zúčastnit, mohli sledovat komentovaný program online na Internetu. Za to patří poděkování společnosti Itself.cz. Záznam akce je možné shlédnout i dodatečně na youtubu.

Celkově se v depu sešlo 35 pilotů z Česka, Slovenska, Rakouska a Švýcarska. Vesměs šlo o stejné tváře jak v předešlých letech. Většina pilotů přivezla hned několik modelů. Hodně z nich bylo k vidění již na předešlých ročnících, což svědčí o kvalitách jejich pilotů (protože je nerozbili), ale oko potěšily i modely zcela nové. Jednou z těchto novinek byl největší model show Aero L39 Albatros Zdeňka Hůlky s rozpětím křídel 3m30, délkou 4m60 a váhou okolo 70 kg. Tato maketa byla poháněna bítešskou turbínou TJ40 o statickém tahu 40kg. Letové vlastnosti skutečného letounu se prostě nezapřou, právě proto slouží velice často jako předloha pro turbínové modely. Dalším nováčkem a zároveň mým favoritem byl A-10 Thunderbolt s rozpětím křídel 3m, délkou 2m80, váhou 20 kg a poháněný dvojicí turbín 2x10kg od rakouského modeláře Evalda Zannera. Toto letadlo je prostě svým způsobem krásné. Americké letectvo již plánovalo vyřadit všechna tato letadla z aktivní služby, když však záhy zjistili, že za něj nemají žádnou adekvátní náhradu (předražené F-35 Lightning), obrátili a schválili provoz až do roku 2022. Pravidelný účastník show Franz Höllinger z Rakouska opět přivezl svoji maketu dopravního letounu MD83. Ta má rozpětí křídel 3m, délku 4m, váží 19kg a je poháněna dvěma turbínami s tahem 2x8kg. U tohoto modelu mě překvapila vzhledem k rozměrům poměrně nízká hmotnost. Ta se projevovala zejména při přistávání, kdy turbulentní vítr s modelem pěkně házel. Kamil Šimon opět přivezl svoji maketu Mi-24 s průměrem hlavního rotoru 2m5 a váhou 25 kg. Pilot byl v rámci oslav 60. výročí založení letecké základny v Náměšti nad Oslavou dekorován novým členem tamní Tygří letky. Mistrnou pilotáž a pevné nervy opět předvedl Fabian Tschabrun. Nejprve se stíhačkou L39 Albatros udivoval diváky nízkými průlety, aby pak vzápětí nešetřil svého větroně Swift S1 s rozpětím křídel 4m5, délkou 2m4, váhou 13kg a poháněným turbínou P100. Už jsem jen čekal, kdy z náletu a přitažení proti větru sklopí krovky. Dalšího krásně zbarveného Albatrosa s rozpětím křídel 2m70, váhou 30kg a poháněným turbínou JetCat P-200-RX dovezl i Zdeněk Vašata. Nádherně zpracovaný byl i Northrop F5 Tiger s rozpětím 2m, délkou 3m5, váhou 31kg poháněným dvojicí turbín JetsMunt 140. Tyto stroje slouží jako cvičné cíle v americké letecké škole TOP GUN. Ve stejnojmenném filmu byly vydávány za neexistující nepřátelské MIG-28. BTW: věděli jste, že všechny MIGy mají vždy pouze lichá čísla? Dále byly k vidění dva exportní Albatrosy L-59, několik modelů Wild Hornet, Viper Jet, Futura, Wizard, Scorpion, Jak 130, Avanti, Pilatus PC-21, Yokosuka HXY7 Ohka, Mirage, Mig 15, CT-114 Tudor, Eurosport...

Bohužel letošní letecká show se neobešla bez několika horkých chvilek, ale i fatálních havárií. Ty byly zapříčiněny zejména silným nárazovým turbulentním větrem, technickými problémy a některé pilotními chybami. Naštěstí dobře dopadl MD-83, který byl na přistání dlouhý a zastavil se bez poškození až v zoraném poli. Modelu Avanti se neotevřel podvozek, proto bylo nutné přistávat na břicho do trávy. Až na pár oděrek se modelu taky nic nestalo. Vážnější nehodu zaznamenal Eugen Sokolovský se svým Pilatusem PC-21. Během letu mu zhasla turbína a při nouzovém přistání při letu po větru tahal přespříliš a po utržení proudnic zavrtal až do pole s obilím. Hasiči ihned vyběhli s hasičáky k místu nehody, naštěstí však nebyli zapotřebí. Připadalo mi, že až na uražené podvozkové nohy model přežil taky celkem bez vážnějšího poškození. V rámci doprovodného programu vystoupila i skupina Great war flying circus. Ta se svým zinscenovaným programem stíhaček z 1. světové války objíždí významné modelářské akce. Během jednoho okamžiku po obloze létá cca 10 modelů a provádějí letecký útok na pozemní cíle doprovázený pyrotechnickými efekty - výbuchy, světlicemi apod. Bohužel nehody se nevyhnuly ani jim. Hned při startu podfoukl silný vítr jeden model a ten po štrejchnutí koncem křídla o plochu skončil v kotrmelcích. Další pilot druhého modelu při přistání tlačil tak vehementně, až model "zapíchnul" a vylomil si motorovou přepážku. Největší škoda ale bezesporu je gigantické makety bombardéru Zeppelin-Staaken s rozpětím křídel 6m. Té bohužel vysadil levý motor (jeden ze dvou), což patrně pilot na dálku nezpozoroval a při letu po větru na nízké rychlosti také zavrtal. Bohužel následky byly fatální. Kompletně přeražený trup za centroplánem. Těžko říci, zda půjde model opravit.

Jelikož se pak letové ukázky začaly již opakovat, vydali jsme se k domovu. Komentovaný program měl pokračovat do cca 15 hodin, volné létání do cca 18 hodin a na večer byl nachystaný tradiční ohňostroj. Kromě leteckých ukázek si diváci mohli prohlédnout i auta veterány v nově zbudovaném "hangáru". Zde se mi nejvíce líbil Humber Snipe 80. Ale byl k vidění i moderní Mustang GT s dobrou prominentní SPZkou - "Muj Konik" :o). Na celé akci mě trošku mrzí postoj PBS Velká Bíteš, která dlouhá léta figurovala jako generální partner a sponzor celé akce. Zatímco v minulosti byla modelářským turbínám, propagaci a modelářskému sportu nakloněna (měla dokonce i svého továrního testovacího pilota), tak nyní to vypadá, že dává kompletně ruce pryč od modelářského odvětví. Turbíny zdražili, servis problematický, modeláře přehlíží a snaží se zaměřit čistě na segment bezpilotních aplikací. Což je dle mého názoru značná škoda, protože stále je lepší prodávat hodně turbín levněji, než žádnou zadraho... Tak snad zase příště na Jets over Czech 2018.
Franz Höllinger opět přivezl MD-83.
Fairchild A-10 Thunderbolt.
Dvojice Aero L-39 Albatros.
Přistání největšího z Albatrosů.
Fabian Tschabrun předváděl nízké průlety.
Nadzvukový stíhací letoun Northrop F-5.
Bitevní vrtulník Mi-24 poháněný turbínou.
Skupina Great war flying circus.
Pyro efekty při zinscenovaném náletu.
Veterán Humber Snipe 80.
Zdeněk Kincl | 24.7.2017
Redbull Air Race Budapešť
S myšlenkou navštívit letecký cirkus Redbull Air Race jsem si pohrával již delší dobu. Z destinací, kde se závody pořádají, vychází díky dostupnosti z Brna nejlépe Budapešť. Další alternativou by mohl být i Spielberg v Rakousku, který však letos vypadl z kalendáře. Ostatní destinace jako Německo, Velká Británie, Spojené arabské emiráty, Japonsko či Amerika jsou už poměrně z ruky. Když mi pak pár dní předem zavolal kamarád, že by se rád také připojil, bylo rozhodnuto. Zbývaly zařídit víceméně pouze dvě věci - ubytování a dopravu. V prvním případě jsme využili vyhledávače Booking.com a nalezli levný hostel DeeP Guest House (cca 350 Kč/os/noc). Nebyla to sice žádná velká hitparáda, ale bylo tam poměrně čisto, měli jsme vlastní pokoj a hostel byl téměř v centru Budapeště, takže se všude dalo dojít pěšky. Na přespání na jednu noc myslím více než ucházející. Dopravit se do Budapešti je možné několika způsoby. Nejlevnější je to patrně autobusem se společností Student Agency (Regio Jet), avšak jelikož odjezdové / příjezdové časy nám moc nevyhovovaly, sáhli jsme ke druhé variantě - vlaku. Do Budapešti se dá dostat s Českými drahami přímým vlakem z Brna (EC) a cesta zabere lehce nad čtyři hodiny. Časy odjezdu / příjezdu byly takřka ideální, cestování pohodlné, protože se můžete ve vlaku protáhnout chůzí, máte tam toaletu a hlavně se nemusíte o nic starat. Nevýhodou byla trošku vyšší cena (cca 650 Kč/os/směr). Jelikož spojem cestuje poměrně hodně Maďarů na Slovensko za prací, rozhodně se vyplatí přikoupit si k jízdence i místenky. Poslední alternativou by byla cesta autem, tu ale moc lidé na Internetu nedoporučovali nejen kvůli problematickému parkování, které je navíc placené. Když k tomu připočítáte cenu za dálniční známky v SK a HU, tak se to ekonomicky stejně nevyplatí. Normálně by zbývalo ještě zakoupit vstupenky na závody, avšak v případě Budapešti to není potřeba. Celou akci můžete sledovat zdarma z obou břehů Dunaje či Margaretina mostu. Dle oficiálních údajů navštíví závody v Budapešti za víkend až 350 000 lidí, ti se však poměrně dobře rozprostřou podél celé soutěžní dráhy. Je sice možné zakoupit lístek za cca 1500 Kč na oficiální tribunu, kde byste měli mít lepší výhled a možnost sledovat velkoplošné obrazovky s časomírou, avšak myslím si, že je to víceméně zbytečné. Pro fajnšmekry byly k mání i vstupenky na loď za cca 10 000 Kč, kde to máte včetně all inclusive občerstvení.

Celý výlet jsem tedy zahájil v sobotu ráno z Velké Bíteše. Bohužel původní cca 10 minutová časová rezerva na přestup na vlak se ukázala jako nedostatečná, a tak jsem musel vyjíždět již ve 3:58 (vlak odjížděl 6:22). Zde si dejte pozor na skupinovou jízdenku ČD, kde je v podmínkách výslovně napsáno, že pokud ve skupině necestuje osoba, která jízdenky objednávala na Internetu (jméno napsané na jízdence), tak zbylé jízdenky pro ostatní členy skupiny jsou neplatné. Občanku po mě chtěl ale jen maďarský průvodčí. Pak se asi vyplatí si koupit jízdenku každý za sebe, v ceně není žádný rozdíl. I když kdo ví, čert aby se vyznal ve slevovém systému ČD... Cesta vlakem probíhala naprosto bez problémů, krásný výhled do krajiny, zastávek minimum, sem tam prošel průvodčí či projel občerstvovací vozík. Větší nášup si mohli cestující dát v jídelním voze. Ačkoliv trošku s podivem, ale vlak dorazil do Budapešti naprosto načas. Ve vlaku jsme se stihli ještě pěkně namazat (opalovacím krémem). Spolujedoucí Maďarka z Bratislavy se nás sice ptala, proč blbneme, že podle předpovědi má v sobotu pršet, ale asi koukala na špatnou předpověď. Pršet přestalo těsně před naším příjezdem a pak už bylo stále jen slunečno...

Na hlavním vlakovém nádraží Keleti pályaudvar to vypadá, jako kdyby se zde zastavil čas. Vlastně celkově všude ve městě. Socialistické budovatelské sochy jsou zde téměř na každém náměstíčku. Po příjezdu jsme vyrazili rovnou k řece Dunaj. Věděli jste, že Dunaj rozděluje Budapešť na dvě města? Západní je Buda a východní Pešť. Na sobotu byly plánovány tréninkové lety a kvalifikace pro obě kategorie Challanger i Master class. Jelikož to byly moje první závody naživo, byl jsem velice zvědavý na zdejší atmosféru. Hned při při prvních tréninkových letech mi běhal mráz po zádech a musím říct, že to byl opravdu rachot! Burácející letadla létající až 350 km/h (náletová rychlost) zde vidíte opravdu zblízka z cca 150 metrů. Scénář letů byl víceméně vždy stejný. Pilot odstartoval ze vzdáleného letiště kdesi jihozápadním směrem na předměstí Budapeště, poté vyčkával ve vzduchu (velice často nad Citadelou - zdejší památkou) a čekal na povolení nalétnutí do trati. To přišlo od ředitele závodu Jima DiMattea s jeho tradičním pokynem "CLEAN TRACK a SMOKE ON". Poté pilot podlétl Řetězový most, nalétl do první startovní brány a od tohoto okamžiku se mu začal měřit čas. Závodní trať sestávala ze sedmi bran létaných dvakrát tam i zpět a z hlediska náročnosti patřila spíše k těm lehčím, o čemž hovoří mimo jiné i ten fakt, že za celý víkend jsme neviděli jediný posekaný pylon. Asi se zde nemá cenu moc rozepisovat o pravidlech, jsou poměrně jednoduchá a dají se snadno najít na oficiálních stránkách soutěže. Naprosto klíčové se opět ukázaly vracecí zatáčky na konci každého úseku. Zde piloti mohli hodně získat, nebo také všechno ztratit. V průběhu tréninků bylo krásně vidět, jak si jednotliví soutěžící zkouší různé typy zatáček (čistě vertikální, čistě horizontální či něco mezi). Ti nejlepší piloti zvládli proletět celou trať s časem okolo 1 minuty. Během soboty bylo k vidění hodně letů, takže bylo dost času na koukání, focení, ale hlavně na střídání vyhlídkových míst. Nejprve jsme začínali na západním břehu Dunaje u Řetězového mostu, poté se postupně sunuli k Margaretinu mostu a pak dále po východním břehu k Parlamentu. Každé místo mělo své výhody i nevýhody. Jako nejlepší jsme vyhodnotili místo na západním břehu v cca 3/4 délky trati. Výhodou bylo, že bylo možné si sednout na vyvýšenou zídku, nekoukali jste skrz plot, nemžourali jste proti slunci, bylo vidět na celou trať, v případě potřeby bylo možné se přesunout do stínu pod strom na lavičku a nebylo zde tolik lidí. Nevýhodou bylo, že zde nebyla žádná velkoplošná obrazovka. To jsme ale elegantně vyřešili mobilem a touto webovou stránkou. S její pomocí můžete mít infotabuli v každém mobilu či tabletu. V kvalifikaci letěl každý pilot trať dvakrát a započítával se mu ten lepší výsledek. Našim borcům se celkem dařilo, Petr Kopfstein skončil na třetím místě a Martin Šonka na čtvrtém. Po ukončených kvalifikačních letech jsme se vydali na hostel si chvíli odpočinout a pak večer do víru velkoměsta na místní guláš a škopek... Večerní Budapešť je nádherná.

Nedělní program oficiálně začal v 10:30 doprovodným programem - parkour, nějaká kopačka a hopsanda na kole. Celkem nuda, takže jsme se pouze vyfotili u nelétající makety závodního stroje, obhlédli zblízka traťový pylon a radši jsme spěchali zaujmout naše vybraná ideální místa na zídku. Ve 12:00 se letěl Challanger class. Celkem letělo 6 pilotů, avšak bez vyřazovacího pavouku čistě jen na čas. Všichni piloti v této kategorii létají na stejných strojích Extra 330LX. Rozdíly v časech snadno dokazují, že piloti teprve sbírají zkušenosti a připravují se na Master class. Challanger vyhrál Florian Berger z Německa s časem 1min09sec. Ve 14:00 se letěla čtrnáctka kategorie Master class. Martin Šonka vyřadil kontumačně Petera Podlunšeka, který kvůli technické závadě vůbec nenastoupil a Petr Kopfstein přelétal Cristiana Boltona. Vracecí zatáčky se vůbec nevyvedly Matthiasovi Doldererovi a Michaelovi Goulianovi, kteří byli oba diskvalifikováni za překročená géčka. V osmičce Petr nastoupil proti Kirby Chamblissovi a bohužel kvůli 2 vteřinové penalizaci za nesprávně proletěnou bránu nepostoupil do dalšího kola. Martin poměrně snadno porazil Nicolase Ivanoffa. Matt Hall také překročil povolená géčka a byl diskvalifikován. Závěrečné finále si zaletěli Kirby Chambliss, Pete McLeod, Yoshihide Muroya a Martin Šonka. Ten suverénně zaletěl nejrychlejší čas pod minutu, avšak kvůli sporné dvouvteřinové penalizaci za stoupání v bráně skončil až na čtvrtém místě. Výsledné pořadí viz výše vyjmenovaní účastníci finále. Jednotlivé soutěžní rundy Master class byly proloženy doprovodnými leteckými ukázkami. Hezká podívaná byla na akrobacii Pétera Besenyeiho, který se ještě donedávna také účastnil těchto závodů, dále pak následovala akrobacie víceúčelového německého vrtulníku Bo 105. Největší aplaus pak sklidilo vystoupení Flying Bulls na cvičných proudových strojích Alpha Jet a amerického stíhacího letounu F4U Corsair. Další skupinou byli Redbull vintage - středně těžký bombardér North American B-25 Mitchell a cvičný stroj amerického námořnictva T-28 Trojan. Krása pohledět! A ten zvuk hvězdicových motorů...

Po dolétaném finále nebylo času nazbyt, vlak nám odjížděl za 25 minut. Naštěstí kousek od našeho stanoviště byla stanice metra, vše šlo bez problémů (lístky jsme si koupili předem) a metrem jsme byli na vlakovém nádraží za 10 minut. Poté následovala již jen čtyřhodinová cesta zpátky do Brna. Jelikož to byl poměrně náročný víkend, tak jsme skoro celou cestu jen odpočívali. Mě pak ještě čekal přestup v Brně a do Velké Bíteše jsem se dostal téměř o půlnoci. A co říci závěrem? Snad jen to, že to byl opravdu rachot a naživo je zážitek z již už tak poměrně atraktivní podívané o sto procent lepší. Určitě se vyplatí jet na dva dny a užít si podívané i při tréninkových letech a kvalifikaci. Určitě se vyplatí nezapomenout si opalovací krém a kšiltovku, na přímém slunci se za celý den spálíte docela snadno. Pro malé děti doporučuji i hluchátka, rámus od burácejících motorů je místy dost silný. Rozhodně jsem byl překvapen účastí žen - divaček, čekal bych, že se jedná čistě jen o pánskou podívanou, avšak poměr mužů:žen byl téměř 1:1. Úroveň organizace byla vysoká, úklidové čety uklízely již v průběhu, takže nikde žádné odpadky, střepy či jiný nepořádek. Dost často byla slyšet čeština a jako jediné vlajky byly vidět právě ty české. Tak či tak tento výlet ve mně zanechal hluboký dojem a přemýšlím, že bude určitě stát za to do Budapešti někdy příště opět vyrazit...
Budapešťský parlament z Margaretina mostu.
Trať - sedm bran létaných 2x tam i zpět.
Letoun MXS-R pilotovaný Mikaelem Brageotem.
Všichni piloti z Challanger class létají na Extra 330LX.
Matthias Dolderer a Edge 540 V3.
Juan Velarde a Edge 540 V2.
Pří náletu do trati se podlétává Řetězový most - jedna z dominant Budapešti.
Ředitelství soutěže, odtud Jim DiMatteo hlásá tradiční "SMOKE ON".
Péter Besenyei a jeho akrobacie.
Nelétací maketa závodního stroje.
Flying Bulls na strojích Alpha Jet a námořní stíhač F4U Corsair.
North American B-25 Mitchell a T-28 Trojan (skupina Redbull vintage).
Akrobacie víceúčelového vrtulníku Bo 105.
Noční Budapešť - budova parlamentu.
Zdeněk Kincl | 14.7.2017
MEGA CUP 2017
I letos se na Budkovickém letišti sešli v rámci akce MEGA CUP příznivci modelů poháněných elektrickým pohonem. Akci opět pořádal RC model klub Brno a jednalo se již o 19. ročník. Předpověď počasí slibovala hezké slunečné počasí s proměnlivým větrem, takže jsme jeli na zdejší letiště nachytat trochu bronzu. Celkově se zde sešlo cca 30 pilotů, kdy každý dovezl hned několik modelů. Bohužel divácká návštěvnost mi připadá rok od roku nižší, možná je to ale čistě můj subjektivní pocit při porovnávání akce s dalšími zde konanými významnými akcemi (Jets over Czech), kdy tu bývá opravdu plno. Některé návštěvníky dále možná odradilo velké teplo a vyrazili radši někam k vodě. My jsme s Lucií byli na teplo připravení, vzali jsme si s sebou slunečník a kvalitně dodržovali pitný režim :o) Co se týče programu, byl víceméně stejný jako loni. Ráno registrace pilotů, poté komentované létání s krátkou pauzou na oběd a společné focení a ukončení akce v podvečerních hodinách. Komentátory akce byli již tradičně Igor Hejnol a Pepa Korčák. Tak jako loni byl k vidění Dornider DO-214 poháněný osmi elektromotory. Že má pilot model plně v ruce dokázal pilot sérií velice nízkých průletů a velice realistickým letem. I letos jsme mohli obdivovat velkého a malého čmeláka pilotované otcem se synem. Velký dojem na mě udělalo akrobatické vystoupení dvojice Zlínů Z-43. Zejména pak jejich průlety v zrcadle (akrobatická figura). Dále byly k vidění i další (polo)makety: Turbulent, Zlín Z-226, de Havilland Tiger Moth, Pilatus, Spirit of st. Luis a další. U posledního zmíněného mě překvapil fakt, že letoun měl pouze malá boční okénka a pro pohled vpřed musel být použít periskop. Dalším poměrně raritním modelem byla létající čarodějnice. Nosnou plochu zde plně zastupuje klobouk čarodějnice. Tato letová ukázka návštěvníky velice pobavila, zejména děti byly z vystoupení naprosto unešené... Z kategorie větroňů byl k vidění elektrovětroň Enjoy 3 (soutěžní stroj kategorie F5J) s rozpětím křídel cca 4 metry. Dalším drobečkem byl i historický větroň Focke Wulf 50 Weihe s rozpětím křídel téměř 5 metrů. Start tohoto větroně byl proveden aerovlekem pomocí vlečné de Havilland Canada DHC-2 Beaver. Je až s podivem, že jeho elektropohon dokázal vyvinout tak vysoký potřebný výkon. Zatímco loni nás z akce vyhnaly silné bouřky, letos jsme nakonec také prchli poté, co se letové ukázky začaly opakovat a horko začalo být nesnesitelné...
de Havilland Canada DHC-2 Beaver.
Zlín Z-37 Čmelák.
Focke Wulf 50 Weihe.
Dornier Do 214.
de Havilland Tiger Moth.
Společná akrobacie dvojice Zlínů Z-43.
Trošku netradiční avšak plně funkční model.
Společné skupinové foto.
Zdeněk Kincl | 13.6.2017
Uplakaná beznaděj na Černovíru
Na Richardovy závody běžně nejezdíme, protože je to z Bíteše trošku z ruky (MK Česká Metuje), avšak díky směru větru se Richard rozhodl uspořádat soutěž na Ústecku - Černovír. Když k tomu přidám ještě i ten fakt, že jsem byl na víkend ve Žďáře, na soutěž se chystal i Tonda Hlavsa a předpověď počasí byla příznivá, plán na sobotu byl víceméně jasný. Vstávat jsem musel už před šestou, výjezd lehce po sedmé, vyložit Lucku ve Žďáře před osmou, naložit Tondu ve Svratce o půl deváté a příjezd do Ústí na letiště po půl desáté. Jelikož pršelo, nebylo kam spěchat, a tak jsme si na letišti ještě splkli a dali kafe. Poté, co déšť pomalu ustal, přejeli jsme na nedaleký svah, kde již soutěžící netrpělivě skládali svá éra a pořadatelé báze a zvonění. Bohužel kvůli bočnímu větru zleva nebyly letové podmínky žádná hitparáda, a tak se vyčkávalo. Dle předpovědi se měl vítr stáčet doprava. Na startovišti se sešlo celkem patnáct soutěžících. Po chvíli čekání se vítr částečně srovnal a soutěž mohla o půl dvanácté začít. Soutěž odstartoval Michal Homola, který se v těchto dnech dožívá významného životního jubilea - osmdesáti let. Z tohoto důvodu mu bylo přenecháno první startovní pořadí. Po něm jsem letěl já a hned v prvním kole se mi podařilo dvakrát posekat na levé bázi A. Ta byla opticky postavena před mohutnou řadou stromů, což mnohé závodníky vyvádělo z koncentrace, i když prostorově tam bylo místa dost. Jelikož jsem na tomto kopci nikdy předtím nelétal, trochu jsem váhal s rozpočtem na přistání. Vašek Vojtíšek mi ale poradil a nakonec bylo přistání jak do peřin. Bohužel po několika odlétaných soutěžních letech začalo opět pršet a soutěž musela být na téměř půl hodiny přes oběd přerušena. Soutěžící schovali své modely pod igelitové pytle a plachty a utíkali se schovat do aut. Po přeháňce se mohlo opět začít létat, avšak letové podmínky se kvůli bočnímu větru začaly opět postupně zhoršovat. Poslední soutěžící prvního kola - Jiří Hoffman si zaletěl svůj let elegance (rekord soutěže) 151 vteřin. Honza Plch bohužel kvůli špatným podmínkám nedolétal. Naopak zrak nám v prvním kole vytřel Dan Vltavský s krásnými 52.2 vteřinami. Radek Plch přivezl ukázat na svah nový závodní stroj od Vostřelů - Pike Precision II, který stihl osadit a lehce zalétat jen pár dní před soutěží. Bohužel bylo vidět, že model není ještě úplně seřízen a ani Radek ho ještě nechytl úplně do ruky. Předpokládám ale, že se v budoucnu máme na co těšit. V druhém kole jsem dostal celkem pěkný vzduch, neposekal jsem, a tak jsem si oproti prvnímu letu o deset vteřin polepšil - 75 vteřin. Přistání opět na výbornou. Totální krasojízdu předvedl Míra Trsek, který se rozohnil v druhém kole na bublině za 42.3 vteřiny. Kvůli bočnímu větru se ale jinak začalo více vyčkávat a taktizovat. Začaly se objevovat další nuly - Karel Faltus, Honza Plch a někteří soutěžící si zaletěli opravu. Třetí soutěžní kolo bylo již trápení. Michal Homola bohužel stihl sednout ještě před vypršením 20 vteřinového intervalu. Když měl ale ty narozeniny, pořadatelé se rozhodli mu nárok na opravu uznat. Bohužel opět nula. Po něm jsem měl letět já a rozhodl jsem se zariskovat. I když vítr moc nefoukal, nad hranou kroužili v termice ptáci. Požádal jsem Vaška, aby mi tam lehce klouzl éro (při druhém hodu se do toho opřel tak vehementně, až jsem si myslel, že mi upadnou křídla). Bohužel již při výletu z báze bylo jasné, že se risk nevyplatil. Vzduch tam skoro žádný nebyl a navíc začalo foukat téměř po kopci. Za hradbou stromů byl navíc vítr hodně turbulentní, první vorkočong jsem ještě jakž takž ustál, avšak v třetím průletu jsem to již v pravé zatáčce utrhl do vrtáku a skončil jsem bohužel na stromě. Naštěstí halouzky nahoře stromu byly dostatečně tenké a pružné, takže tam éro padlo jak do peřin a nic se mu nestalo. Měl jsem trochu problém na strom vylézt, éro bylo zaklíněno v téměř čtyřmetrové výšce. Díky Tondovi se ale nakonec zadařilo a model byl postupně po částech dopraven v pořádku dolů. Stejný osud bohužel potkal i Dana Vltavského s jeho růžovým Pitbulem. V třetím kole druhá dešťová přeháňka víceméně znamenala KO pro celou soutěž. Od té doby se staly podmínky téměř nelétatelnými, o čemž hovoří mimo jiné i fakt o počtu nul. Honza Plch po sérii dvou předešlých nul ani nestartoval. Jako největší bojovník se ukázal Jiří Hofman, který si postupně zaletěl opravu z opravy z opravy ... Vlastně už ani přesně nevím, kolik těch oprav bylo, myslím, že ale letěl ve třetím kole celkem čtyřikrát. Bohužel vždy, když už to vypadalo nadějně, mu v posledních průletech pod kopcem nezvonil levý zvoník, který pod horizontem model neviděl. Jako gentleman se projevil Tomáš Winkler, který solidárně vynesl z podkopce i Pitbula Míry Trska. Při tom se tak vehementně zapotil, že v průběhu výšlapu musel odložit jednu vrstvu nahoře i dole. Nakonec se s vypětím všech sil podařilo i za cenu nul dolétat třetí kolo, avšak kvůli zcela nevyhovujícím letový podmínkám nemělo cenu v soutěži dále pokračovat a po chvíli vyčkávání byla soutěž ukončena. V období čekání na výsledky jsme byli svědky i tragicky vyhlížejícího přistání Radkova nového Pika, který si škrtl koncem křídla. Z dálky to vypadalo minimálně na zlomenou spojku a přeražený trup. Nakonec se však ale ukázalo, že naštěstí pouze vyjela křídla ze spojky a modelu se nic nestalo. Poté následovalo vyhlášení výsledků - na prvním místě se umístil Filip Kalenský, druhý Tomáš Winkler a třetí domácí Vašek Vojtíšek. Ředitel soutěže Richard Kohl předal originální ceny vítězům, drobnou cenu dle svých preferencí si ale mohl odnést každý soutěžící. Jelikož nevypadalo, že by se měl vítr v nejbližší době po soutěži umoudřit, rozjeli se všichni soutěžící domů...
Vitální osmdesátník Michal Homola.
O chlup mladší Karel Faltus.
První závodní lety nového Pike Precision II.
Levá báze byla pěkný oříšek.
S přistáváním nebyl problém.
Tomáš si během výšlapu musel i odložit.
Tonda se byl taky podívat pod kopec.
Ty remízky pod kopcem očividně překáží.
Zdeněk Kincl | 2.5.2017
Velikonoční svah v Chotěboři
Jarní svahová soutěž v Chotěboři je již tradičně spojena s Velikonočními svátky. Letošní Velikonoce vyšly na půlku dubna, kdy už bývá celkem teplo, avšak letos po sérii teplých dní se znatelně ochladilo. Předpověď počasí byla ale na Studenec slibná - zrána sice měl foukat jižní vítr, který se však po obědě měl stočit na západ. Díky suchému jaru se podařilo vyjet až přímo na Malou Bouli. Pořadatelé záhy vytyčili báze, i když bylo jasné, že není kam spěchat a před obědem se létat nezačne. Bylo sice pár pokusů o udržení, avšak vítr podél svahu příliš mnoho nadějí na úspěch nedával. Sem tam někdo prosondoval vzduch s gumákem s lety z ruky do ruky, drobné pokusy o udržení byly i s Ondrovým F3K házedlem Thowt či vzduch brázdil Tomáš se svým omotorizovaným Shintem. Zbývající účastníci plkali a cpali se sváčou z domova. Já čekání vyplnil průmyslovou špionáží Tomášova nového motorizovaného pylonu EMApower na Shintu. Když se nad tím člověk zamyslí, použití tohoto druhu pohonu není vůbec špatný nápad. Hlavní výhodou je, že nemusíte kupovat, osazovat a tahat dva trupy - jeden pro klasické létání a druhý motorizovaný. Prostě jen přišroubujete pylon nad centroplán a letíte. Žádné ježdění na kopec nebo natahování navijáku. Pohonná jednotka sestává ze střídavého motoru o výkonu cca 300W (11.1V x 30A), planetové převodovky, sklopné vrtule 13x7", 40A regulátoru a pohonných akumulátorů 3S1P Li-Pol 1800mAh. Výrobce uvádí (Florian Schambeck), že pohonná jednotka může být použita pro větroně s letovou hmotností až 4kg. Jen ta cena (cca 400 euro)! Tomáš šel s unifikací svých modelů ještě dále - všechny své staré modely rozprodal a nyní létá výhradně s jedním typem modelu - tedy Shintem (3ks). Výhodou je snadná záměna jednotlivých dílů a také to, že na kopec nemusíte tahat tolik balastu - většinou platí co různý model to různý balast. Při třech modelech klidně i 6kg a to už se pronese při cestě na Ranou.

Ale zpět k závodům... Jak jsem již zmínil, čekalo se, až se vítr stočí na kopec. K tomu postupem času začalo opravdu docházet, a tak jsme natěšení v půl dvanácté začali první soutěžní kolo. Na startovišti se sešlo celkem 13 soutěžících. Vesměs staré známé tváře, objevilo se zde ale i pár nováčků a také po cca pěti letech staronový svahař Petr Klusáček. Trochu mě překvapilo, že se zde neukázal nikdo z LMK Žďár nad Sázavou, který je co by kamenem dohodil. První kolo se neslo stále ve znamení bočního větru. Létat se sice dalo, avšak na žádné velké závodění to nebylo. Letové časy se na trošku delší bázi pohybovaly nad 80s. Já si hned v prvním kole suverénně střihl nejdelší letový čas celé soutěže - 113.8s. Dost soutěžících také posekalo na pravé bázi, která se zdála být blíže, než doopravdy byla. Mnohdy to bylo doprovázeno nehezkými výrazy. Radek si zaletěl hned opravu z opravy z důvodu bočního větru. Regulérnost podmínek pořadatelé implicitně nekontrolovali, což na jednu stranu alespoň nezavdávalo příčiny pro opravy a soutěž měla hezký spád, zase na druhou stranu pouhé subjektivní posouzení nároku na opravu nemusí být vždy regulérní. Při bočním větru, kdy to moc nenosilo, nebylo přistávání problém. Občas však byly k vidění dramatické zatáčky povětru či přistávání do závětří. Naštěstí se to vždy obešlo bez větších destrukčních následků. Hrozivě vyhlížející byla havárie, kdy to Zdeněk Vojáček přetáhl a se svým modelem zavrtal na levé bázi. Naštěstí to odnesla jen spojka ucha. Při pokusu o výměnu se zjistilo, že nová spojka je o cca 1cm delší a bylo nutné ji zkrátit. Naštěstí v servisním kufříku vozím i pilkový list. Druhou nulu ve startovní listině utržil Ladislav Uchytil, který bohužel nedolétal a třetí nulu pak Tomáš Marek, který se tak vehementně tlačil ke svahu, až zavadil a přistál. O zem si škrtl myslím i Zdeněk Tmej, model však ale naštěstí pokračoval v letu.

Od třetího kola se vítr srovnal téměř kolmo, zesílil až k 8m/s, obloha se místy protrhala a začaly chodit bubliny. Letové časy se začaly zlepšovat. Tonda Hlavsa se povozil v bublině za 51.6s a zaletěl nejrychlejší let celé soutěže. Do 15 hodiny jsme stihli odlétat celkem 7 soutěžních kol. Tisícovky se krásně rozprostřely napříč startovním polem - Radek Plch 2ks, Tonda Hlavsa 2ks, Richard Kohl 1ks, Tomáš Winkler 1ks a Milan Švaro 1ks, a tak si každý ze závodů odvezl celkem hezké body. Soutěž vyhrál Radek Plch, na druhé místo povyskočil tak trochu skrytě díky svým vyrovnaným výkonům domácí Ondra Rezler a třetí místo obsadil náš novoměstský Tonda Hlavsa. Vítězům byly předány ceny a soutěž mohla být oficiálně zakončena. Poděkování patří pořadatelům za zorganizovanou soutěž, ale i Ondrovi, Radkovi a Richardovi za celodenní házení modelů. Po soutěži jsme ještě s Tondou chvíli létali. Vítr foukal kolmo a nosilo to tak, že jsem pomalu nebyl schopný ani přistát. Nakonec nás ale zahnala zima, a tak jsme se vydali zpět k domovu.
Milan Švaro a jeho Pike.
Ladislav Uchytil a jeho Twigy.
Twigy v luftě.
Svaháč Ondry Rezlera.
New Sting Marka Tomáše.
Ondra Rezler startuje model Zdeňka Vojáčka.
Na soutěži se objevil i Petr Klusáček.
Pohonná jednotka pro větroně EMApower.
Zdeněk Kincl | 19.4.2017
Royal Air Force Musem Londýn
V návaznosti na levné letenky, které uvolnila nízkonákladová dopravní společnost Ryanair po prohlasovaném BREXITu, jsme s Lucií naplánovali výlet do Londýna. Kromě nízké ceny byl výhodou i odlet z brněnského tuřanského letiště s příletem na londýnské letiště Stansted. To je sice ještě trochu z ruky (cca 70 km do centra Londýna), avšak z letiště jezdí mnoho dopravců v různých cenových kategoriích. My nakonec vybrali na oko dražší variantu vlakem (Stansted Express). Konkrétně zpáteční skupinový lístek Stansted - Liverpool Street Station (WebDuo Offer). Jednak to bylo pohodlnější, navíc však neplatíte žádné skryté poplatky za zavazadla, s koupeným lístkem můžete jet jakýmkoliv vlakem s pravidelnými odjezdy po 15 minutách (nejste vázaní na konkrétní spoj jako u konkurence), tím si odpustíte zbytečné čekání na letišti (časové rezervy pro neočekávané události), vyhnete se dopravním zácpám na silnicích a jako bonus s vlakovou jízdenkou můžete i poměrně ušetřit v rámci slevy 2FOR1. U většiny londýnských atrakcí dostanete k zakoupené vstupence druhou zdarma (je nutné předložit dopředu vytištěný voucher). Ubytovaní jsme byli v http://www.dovercastlehostel.com/. Není to sice žádný Hilton, ale za rozumné peníze jste ubytovaní hned v centru Londýna (všechny hlavní památky můžete oběhat pěšky), ve sdílených ložnicích (v našem případě 6 lůžek) si můžete dobře pokecat s ostatními turisty a ráno máte monstrózní snídani v ceně... Pokud se chcete dozvědět více praktických informací o Londýně, doporučuji tohoto průvodce.

Kromě známých atrakcí jako je Buckingham palace, Tower Bridge, Big Ben, Tower, London Eye má Londýn i další jedno veliké lákadlo, které jsme si nemohli nechat ujít - Royal Air Force Museum. To bohužel nenajdete v centru Londýna (je vzdálené cca 20 km SZ směrem), avšak je poměrně dobře dostupné londýnským metrem. Stačí využít černé linky metra ve směru Edgware a vystoupit v zastávce Colindale. Zde můžete ještě pokračovat autobusem nebo se přemístit desetiminutovou procházkou londýnským předměstím. Hned za vstupní branou nás přivítali ochránci muzea - Hawker Hurricane a Supermarine Spitfire. Muzeum bylo založeno již v roce 1972 a od té doby se stále rozrůstá. V současné době se skládá z těchto expozic: Milestones of Flight, Battle of Britain, Bomber Hall, Grahame-White Factory a Historic Hangars a vstupné do muzea je dobrovolné (zdarma). Tak trochu skrytou dominantou první expozice je informační stěna, kde je celý vývoj letectví přehledně zachycen. Pokud máte opravdu mnoho času, doporučuji vám si stěnu podrobně prohlédnout. Pokud máte času málo, můžete se pokusit si ji na etapy nafotit pro pozdější prohlédnutí (focení je dovoleno a je osvobozeno od jakýchkoliv poplatků). Velice zdařilé jsou i interaktivní obrazovky, na kterých si můžete zobrazit dobové fotografie či videozáznamy letadel i vrtulníků. Z reálných exemplářů pak můžete obdivovat například závěsnou gondolu pod vzducholoď, letoun Blériot, z válečných strojů pak Messerschmitt Me 262, P-51 Mustang, de Havilland Mosquito a z těch současných například Eurofighter Typhoon či F-35 Lightning. Návštěvníci si mohou prohlédnout i letecké motory z Me 262 či Harrieru. Případní piloti si zde mohou za 3 libry vyzkoušet i plnohodnotný letecký simulátor.

Další expozicí byla Bomber Hall. Zde budete zcela jistě obdivovat patrně největší stroj celého muzea - bombardér Avro Vulcan. Jedná se o britský strategický bombardér, který se pyšní rozpětím křídel téměř 34 metrů (plocha křídla 368 m2) a vzletovou hmotností 93 tun! Oproti takovémuto stroji vám všechny ostatní zdejší stíhačky budou připadat jako drobečci. Dalším bombardérem, který patrně není potřeba představovat, byl americký Boeing B-17 Flying Fortress. V této létající pevnosti operovala desetičlenná posádka - pilot (velitel), co-pilot, navigátor, bombometčík, radista, pilotní inženýr a kulometčíci. Některé pozice byly i sdílené. Jedna z nejznámějších B-17 z období 2. světové války byla Memphiská kráska. Britským ekvivalentem těchto těžkých bombardéru byly Avro Lancastery, které se proslavily zejména svými úspěšnými nočními nálety na nacistické Německo. Kromě skutečných letadel si návštěvníci mohou prohlédnout i různé druhy používaných bomb. Poměrně hezky je zachycen i vývoj k pumám moderním, které se používaly například ve Válce v zálivu - akce pouštní bouře. Některé exempláře je možné si prohlédnout i v řezu, kde si návštěvník může potvrdit myšlenku, že bomba není pouhou bandaskou nesoucí výbušninu, ale jedná se o poměrně sofistikované zařízení.

Z Bomber Hall je možné plynule přejít do Historic Hangars. Zde je možné si prohlédnout jak letouny z 1. světové války, zejména dvojplošníky Bristol, tak i stroje relativně moderní... Za ukázku rozhodně stojí Messerschmitt Me 262 - světově první stíhací letoun poháněný tryskovým motorem Junkers Jumo 004 či Gloster Meteor - první britská stíhačka poháněná tryskovým motorem. Vystavená byla i britská legenda Panavia Tornado, která vydržela v aktivní službě RAF 26 let. Z kategorie supersoniků (stíhaček létající nadzvukovou rychlostí) byl k vidění BAC F.3 Lightning, který má jakožto jeden z mála dva proudové motory umístěné v konfiguraci nad sebou. Kromě stíhaček a bombardérů byly v této expozici i ukázky několika vrtulníků.

Dále je možné navštívit ještě expozice Battle of Britain Hall a The Grahame-White Factory. Bohužel první expozice byla tou dobou kvůli rekonstrukci uzavřená a na druhou zkrátka nevyzbyl čas. A to je patrně asi největší slabinou celého muzea - je zde tady toho k vidění opravdu hodně a pro návštěvu muzea doporučuji si vyhradit celý den. Na nějaké fotky od ostatních návštěvníků se můžete podívat zde a zde.
Royal Air Force Musem Londýn.
Střela Bloodhound u vstupní brány.
Supermarine Spitfire a Hawker Hurricane.
North American P-51 Mustang.
Bristol Bulldog.
Turbínový motor Power Jets W.2B/500.
Laserem naváděná puma Paveway III.
Létající pevnost B-17.
Těžký bombardér Avro 683 Lancaster.
Strategický bombardér Avro Vulcan.
Zdeněk Kincl | 14.2.2017
Po sobotě strávené na Dnech otevřených dveří v Náměšti nad Oslavou jsme se v neděli vydali do Ivančic, kde mělo vrcholit dvoudenní Mistrovství České republiky v kategorii F3M s přilepenou soutěží RCAS s kategoriemi Basic a Intermediate. Soutěž pořádal RC Klub Brno pod záštitou letiště Czech Heaven a F3M.cz.
Zdeněk Kincl | 17.10.2016
Při příležitosti oslav výročí 60 let od založení letecké základny v Náměšti nad Oslavou uspořádal zdejší vojenský útvar v sobotu 1. 10. 2016 Dny otevřených dveří. Brány zdejšího letiště se otevřely návštěvníkům zdarma v osm hodin ráno a již od začátku díky bohatému programu a hezkému počasí bylo jasné, že divácká návštěvnost bude hojná.
Zdeněk Kincl | 4.10.2016
Tuto víkendovou sobotu se na křižanovském letišti slavila dvě kulatá výročí - osmdesát let od založení letiště a sedmdesát let od založení místního aeroklubu. Na zdejší nedaleké letiště mám velice krásné vzpomínky, kdy jsme jako malí kluci koukali po letadlech, prolézali hangár, lezli na řídící věž, houpali se v brzdícím padáku.
Zdeněk Kincl | 5.9.2016
Letošní ročník JETs over Czech se konal v sobotu 9.7.2016 na nedalekém letišti Czech Heaven v Ivančicích. Letos se konal již 15. ročník této letecké přehlídky modelů poháněných turbínovými motory. Zdejší divácky značně atraktivní a hojně navštěvovanou akci jsem navštívil po roční odmlce. Začátek letů a komentovaného programu byl v deset hodin.
Zdeněk Kincl | 24.7.2016
V rámci dovolenkového týdne doplněného o dva státní svátky (Cyril, Metud, Hus) jsme se rozhodli, že bychom mohli opět po tříleté odmlce navštívit Litomyšlské aerovleky. Akce se konala v pátek a sobotu. Jelikož se však sobotní program kryl s jinou významnou akcí - Jets over Czech, navštívili jsme akci již v pátek.
Zdeněk Kincl | 23.7.2016
Po dvou letech jsme se opět vypravili do Chotěboře na zdejší airshow, která se konala již posedmé při příležitosti dětského dne. Letošní ročník se nesl ve znamení "hvězd na nebi", tedy letadel s pohonem hvězdicovým motorem. Program show byl zahájen v deset hodin atrakcemi pro děti. My jsme čas využili k poklidné prohlídce stojících exponátů letounů.
Zdeněk Kincl | 2.7.2016
Dne 4.6. se na letišti v Ivančicích (Budkovicích) sešli příznivci modelů s elektrickým pohonem. Akci pořádal RC model klub Brno pod patronací brněnského výrobce MEGA motor. Toto setkání má již poměrně dlouhou tradici, letos se konal již 18. ročník. Do Ivančic jsme přijeli okolo desáté hodiny, zrovna když začínaly první letové ukázky.
Zdeněk Kincl | 13.6.2016
Sobotní soutěž jsme tradičně pořádali my - MK Nové Město na Moravě. I když má Jarní svah o chlup kratší historii, letos se létal už 41. ročník. Předpověď počasí na celý víkend byla spíše loterie. Přecházející studená fronta měla postupně stočit východní vítr přes jih až na severozápadní. V sobotu jsme se probudili do zataženého rána.
Zdeněk Kincl | 27.4.2016
Tak jako velikonoční soutěž v Chotěboři otevírala seriál domácích soutěží kategorie F3F pro tento rok, pak soutěž na Rané roztáčela kolotoč evropského šampionátu. O vzrůstající oblibě tohoto podniku hovoří mimo jiné i fakt, že cca polovina soutěžících se registrovala do soutěže do dvou minut od oficiálního otevření registrace.
Zdeněk Kincl | 22.4.2016
Letošní kolotoč svahových soutěží se po teplé zimě opět poprvé roztočil na Velikonoční sobotu v Chotěboři. Předpověď počasí byla víceméně jasná, foukat měl slušný Z-SZ vítr, avšak kolik vody na nás naprší bylo ve hvězdách. V odpoledních hodinách se měla obloha dle předpovědi vyjasňovat.
Zdeněk Kincl | 20.4.2016
S odstupem času bych se ještě rád vrátil k předposlednímu srpnovému víkendu (22. - 23. srpna). V kalendáři modelářských akcí se sešly na tento víkend dvě velice kvalitní show - European eXtreme Flight Championship v Hlubokých Mašůvkách u Znojma a Jeti model meeting na letišti v Budkovicích u Ivančic.
Zdeněk Kincl | 20.10.2015
Dne 15. srpna se na Šiklově mlýně u Zvole nad Pernštejnem konala modelářská show. Jelikož to z Velké Bíteše nemáme až tak daleko a předpověď počasí byla také příznivá, rozhodli jsme se akci navštívit. V tomto zábavním areálu jsem byl již poněkolikáté, tentokrát však poprvé v rámci konání modelářské akce.
Zdeněk Kincl | 2.10.2015
Jelikož jsme s Lucií trávili víkend ve Žďáře nad Sázavou, nemohl jsem si nechat ujít F3K soutěž v nedaleké Přibyslavi, kterou pořádal LMK Žďár nad Sázavou. Předpověď počasí nebyla na házedla sice úplně ideální, ale i tak jsem se po dvouleté odmlce na tamější letiště těšil. Stále pokračovala dlouhotrvající vlna veder s teplotami atakující hranici 35°C.
Zdeněk Kincl | 19.8.2015
Svahové soutěže na Větrníku měly vždycky snad pro svoji moravskou atmosféru něco do sebe... O to větší potěšení bylo, když se po roční odmlce opět vrátily do kalendáře F3F. Sobotní předpověď počasí nebyla nic moc a soutěž se nepodařilo odlétat. Naopak nedělní předpověď slibovala solidní podmínky na SZ svah u Němčan.
Zdeněk Kincl | 21.5.2015
Počasí k nám nebylo v posledních letech na novoměstských svahových soutěžích příliš nakloněno. Poslední odlétanou soutěží byl 38. ročník Jarního svahu z 20. dubna 2013. Od té doby nic... Naštěstí se letos počasí umoudřilo a podařilo se při tomto jubilejním ročníku odlétat krásných 10 kol. Vezměme to ale hezky popořádku.
Zdeněk Kincl | 29.4.2015
Letošní ročník Jets Over Czech 2014 se konal již 11. - 13. července. Jelikož jsem ale byl tou dobou poměrně vytížen předsvatebními přípravami, dostal jsem se na sepsání reportáže až nyní. Byla by totiž škoda, kdyby reportáž o této akci zapadla. Letos se konal na letišti Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic již 13. ročník této akce.
Zdeněk Kincl | 5.10.2014
O zdejší Airshow jsem se dozvěděl spíše omylem, když jsem hledal informace o zrušeném Aerobatic Freestyle Challenge 2014 v Brně-Tuřanech. Airshow v Chotěboři byla symbolickým uzavřením několikadenní soutěže o mistra ČR v letecké akrobacii v kategoriích Sportsman, Intermediate, Advanced a Unlimited.
Zdeněk Kincl | 11.7.2014
Vždy na počátku nového roku koukám na oficiální stránky Red Bull Air Race s očekáváním, zda se tento prestižní seriál leteckých závodů obnoví. S radostí mohu oznámit, že po tříleté přestávce jsem se letos konečně dočkal... Poslední série se létala v roce 2010, kdy byla bohužel po několika haváriích z bezpečnostních důvodů ukončena.
Zdeněk Kincl | 4.1.2014
Celé letošní prázdniny byly spojeny s vysokým pracovním nasazením při finišování mé disertační práce, kterou se nakonec podařilo ve čtvrtek zdárně odevzdat. Za odměnu jsem si naplánoval oddechový víkend ve Źďáru nad Sázavou. Jelikož se v nedaleké Přibyslavi o víkendu létalo MČR F3K 2013, cíl sobotní odpolední vyjížďky na kole byl jasný.
Zdeněk Kincl | 7.9.2013
Ve dnech 31. května až 2. června proběhla na letišti v Jehnědí modelářská akce – Litomyšlské aerovleky 2013. I přes poměrně tristní předpověď počasí, a i když to máme na tamní letiště poměrně z ruky (100 km), rozhodli jsme se na akci v sobotu zajet podívat. Celkem jsem se těšil, až uvidím Swifta (Dufek model) opět v luftě.
Zdeněk Kincl | 3.6.2013
Již tradiční novoměstský jarní svah připadl letos na sobotu 20. dubna. Předpověď počasí byla jasná – zima a mokro. V průběhu dne mělo následovat ubývání nočního deště, postupné ubývání oblačnosti a hlavně už od rána dostatečně silný severovýchodní vítr. Zima a nejisté počasí se podepsaly na účasti soutěžících.
Jiří Kincl | 24.4.2013
O loňských Vánocích mě pod stromečkem potěšil od Lucie kromě ponožek i dárkový poukaz na letecký simulátor L-39 Albatros. Ještě před vlastním letem jsem trošku zapátral na internetu, abych se dozvěděl o simulátoru nějaké další podrobnosti. Všichni účastníci byli ze simulátoru nadšení a překypovali chválou. Začal jsem se tedy na svůj let docela těšit.
Zdeněk Kincl | 8.3.2013
První oficiální mistrovství světa v kategorii F3F úspěšně zahájeno... Během dnešního letového dne byly podmínky téměř ideální - polojasno, fučelo, i když teplo v těchto severních šířkách asi zrovna moc nebylo. V celkovém počtu téměř šedesáti soutěžících se podařilo odlétat úctyhodných pět kol.
Zdeněk Kincl | 8.10.2012
Tradiční novoměstský podzimní svah úspěšně vykročil do své druhé padesátky. Předpověď počasí na sobotu nebyla, na rozdíl od neděle, vůbec špatná. Polojasno, vítr západního až severozápadního směru o rychlosti 2-6 m/s. Bylo rozhodnuto, že se pokusíme soutěž odlétat na Malé Bouli u Studence, i když to tam bude foukat trošku zprava.
Zdeněk Kincl | 23.9.2012
Ve dnech 10. - 12. 8. 2012 proběhla na modelářském letišti Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic mezinárodní soutěž obřích akrobatů kategorie F3M. Tato soutěž se konala pod záštitou RC model klubu Brno. Celá soutěž se tradičně létala ve dvou kategoriích – National a International, které se mírně liší obtížností povinných sestav.
Lucie Vorlíčková | 22.8.2012
Ve dnech 7. a 8. července se konal na nedalekém letišti Czech Heaven v Ivančicích slet modelů poháněných turbínou - Jets over Czech 2012. Letošní již 8. ročník se konal pod záštitou RC model klubu Brno a RC klubu Ivančice. Akce se uskutečnila na zdejším letišti již podruhé, předešlé ročníky se konaly na letišti Model City v Hlubokých Mašůvkách.
Zdeněk Kincl | 10.7.2012
Rok se s rokem sešel a tradiční jarní svahové soutěže v Novém Městě na Moravě se podařilo zdárně odlétat. Sobotní soutěž jsme pořádali my - MK Nové Město na Moravě, nedělní pak LMK Zephyr Žďár nad Sázavou. V průběhu celého týdne před soutěžním víkendem jsem poctivě sledoval předpověď počasí, která zejména na sobotu nevyznívala moc příznivě.
Zdeněk Kincl | 24.4.2012
Série několika po sobě jdoucích teplých dnů mě s definitivní platností konečně přesvědčila o tom, že letošní poměrně mírná zima (když pominu zhruba 14 dní tuhých sibiřských mrazů) skončila... Vysoké teploty poměrně dobře dovolovaly pohodlné létání v celém průběhu zimního období, čehož jsem i přes značný nedostatek volného času využíval.
Zdeněk Kincl | 22.3.2012
Poměrně nedávno jsem objevil na serveru youtube video channel PBS Velká Bíteš. K vidění jsou zde velice pěkná videa z oblasti testování proudových motorů a jejich následného umístění do rádiem řízených modelů či do opravdických velkých větroňů.
Zdeněk Kincl | 7.2.2012
Historie tohoto příspěvku je datována do doby asi před dvěma roky, kdy jsem navštívil mistrovství světa kategorie F3B v Ivančicích. Tento příspěvek jsem nikdy nedokončil a postupem času na něj i pozapomněl... Když se na Lomcováku docela nedávno objevil článek o měření vnitřního odporu navijáku, na nedokončený článek jsem si vzpomněl.
Zdeněk Kincl | 1.11.2011
Letos bylo počasí svahovým soutěžím v Novém Městě na Moravě poněkud méně nakloněno. V plánovaných termínech se nepodařilo odlétat ani Jarní ani Podzimní svah. Žďáráci na tom nebyli o moc lépe... Jelikož však letošní Podzimní svah měl být jubilejní (50. ročník svahového létání v Novém Městě na Moravě), byla by škoda soutěž neodlétat.
Zdeněk Kincl | 26.10.2011
V sobotu 1. října se tak jako každý rok konaly ve Velké Bíteši Dny otevřených dveří První brněnské strojírny. Tuto akci navštěvujeme víceméně pravidelně už pěkných pár let. Letošní ročník byl však výjimečný tím, že si bylo možné ve zkušebně letecké techniky prohlédnout nově vyvíjený "modelářský" turbínový motor TJ-20.
Zdeněk Kincl | 13.10.2011
Babí léto je v plném proudu a jelikož těch teplých dnů letos už moc nebude, je potřeba každý pořádně využít. Já si na přilepšenou přivezl ze služební cesty ve Španělsku díky těm jejich slavným klimatizacím "Španělskou chřipku". Kluci ze svahu se snažili od pátku na Rané odlétat nějaká ta regulérní kola na mistrovství ČR F3F.
Zdeněk Kincl | 28.9.2011
Letošní podzimní svah v Novém Městě na Moravě měl být významným milníkem a ohlédnutím za historií svahového létání v Československu. Právě zde na svahu u Pohledecké skály to v roce 1961 všechno začalo. Sešla se zde skupinka nadšenců v čele s Františkem Vrtěnou, aby dali vzniknout této nové kategorii.
Zdeněk Kincl | 11.9.2011
Uplynulý víkend byl společenskými akcemi poměrně nabytý. Kromě již tradiční bítešské pouti, v rámci níž se jelo v neděli i mistrovství České republiky historických velocipedů, jsem měl v kalendáři poznačené F3Káčka v Přibyslavi a mezinárodní soutěž akrobatů F3A v Ivančicích. Já spojil v sobotu příjemné s ještě příjemnějším a vyrazil s Lucií do Ivančic.
Zdeněk Kincl | 25.6.2011
Konečně jsem po delší době našel opět trošku volného času k tomu, abych shrnul poznatky z kompletní revitalizace starého letitého Tora 300. S přibývajícími letovými hodinami samokřídla se již začaly objevovat problémy týkající se životnosti všech použitých komponent. U generálky jsem se rozhodl jít cestou "čínského šmejdu".
Zdeněk Kincl | 13.6.2011
Víkendový Větrník na závěr jarní části svahařské sezóny měl vždycky kvůli přátelské rodinné atmosféře něco do sebe... I když jsem pár posledních let svahové soutěže tak trošku šulil, tuto dvojsoutěž jsem plánoval již delší čas opět navštívit. Když však zavolal Tonda Hlavsa, že se též chystá na Větrník a že mě klidně přibalí s sebou, bylo jasno.
Zdeněk Kincl | 12.5.2011
Tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastný. Po sněhu ani památky, sluníčko a teploty převyšující 5°C mě částečně ujišťují, že sjezdovky, běžky a brusle mohu bezpečně zazimovat (spíše teda zaletnit). Avšak má to dozajista i své výhody. Létání v zimě je obecně kvůli nízkým teplotám poměrně nepříjemné.
Zdeněk Kincl | 20.1.2011
Nyní, tak trošku s křížkem po funuse, bych se rád vrátil k prvnímu oficiálnímu nočnímu zalétávání vánoční světlušky Su-29, které proběhlo v silvestrovský podvečer roku 2010. Dovolím si tedy tvrdit, že to bylo asi opravdu poslední létání v loňském roce. Kolemjdoucí lidé nechápavě zastavovali a civěli, co se to prohání po obloze za UFO.
Zdeněk Kincl | 15.1.2011
Už je to sice pár měsíců, co mě Mirek nasadil do hlavy brouka s osvětlením malého akrobatického polystyrenu Su-29 pro noční létání, avšak z časových důvodů se na jeho realizaci dostalo až teď. Tuto světlušku měl donést Ježíšek / Děda mráz / Santa Claus (dle vašeho vyznání) jeho pilotně nadanému vnukovi pod stromeček.
Zdeněk Kincl | 28.12.2010
Poté, co jsem se rozhodl pro křížový popruh k vysílači, jsem začal hledat na Internetu vhodnou variantu. V nabídce prodejců je k mání dostatečné množství originálních popruhů Graupner, avšak svojí cenou téměř 800 Kč mě nabídky dostatečně odradily. Říkám si, co může být na těch šrákách probůh tak drahého???
Zdeněk Kincl | 19.10.2010
Rok se s rokem sešel a věhlasné bítešské hody opět proběhly :o) Tak jako vždy, Hody 2010 začaly středečním postavením klacku, alias máje, která letos opět měřila maximálních 25 metrů. Letošní hody byly významné mimojiné také tím, že hlavním stárkem byl soused, takže o bujaré veselí bylo rozhodně postaráno do nejmenšího detailu.
Zdeněk Kincl | 15.9.2010
Jedna věta na úvod - stále žiju, i když to na webu moc vidět není. Bohužel jsem teď poměrně hodně zavalen prací, tudíž se mi nedostává dost volného času na aktualizace webu. Snad to postupem času bude opět lepší. I když je času málo, na létání si vždycky nějaký ten čas udělám. Časově nenáročná varianta je létání s Torem na fotbalovém hřišti.
Zdeněk Kincl | 15.8.2010
Opravdu vidíte správně. Téměř nemožné se stalo skutečností. Pokud se alespoň trošku orientujete ve světě vzdušné formule 1 (Red Bull Air Race), nemohla vám uniknout informace, že se do tohoto leteckého cirkusu nominoval za celou dobu existence této soutěže první Čech. Tímto šťastlivcem je vojenský pilot Martin Šonka.
Zdeněk Kincl | 19.1.2010
S tím letošním počasím je to nějaké zašmodrchané. Pozdní příchod zimy vystřídaly kruté mrazy, na které v období vánočních svátků navázalo téměř jarní počasí... Po sněhu ani vidu ani slechu, bezvětří, teplota k 10°C a místy i sluníčko nás příjemně navnadily. Nabil jsem své letité Toro-300 a vyrazil přes silnic na nedaleký fotbalový stadion.
Zdeněk Kincl | 26.12.2009
Je neděle 20.9. osm hodin ráno a při pohledu z okna to na svahové závody v Chotěboři ani na Větrníku nevypadá. Předpověď počasí hlásí proměnný vítr o rychlosti do 4 m/s. Závody zavrhuji a přemýšlím tedy co s volným víkendovým dnem. Takovéto počasí je naprosto ideální na ježdění na kole.
Zdeněk Kincl | 29.9.2009
Sobota 12. 9. 2009, sraz jako tradičně v 9 hodin v Novém Městě u nádraží. Počkali jsme ale do čtvrt na deset na poslední opozdilce - ještě jsem nezažila soutěž, kam by Jirka Kincl dorazil včas. Sešlo se celkem 16 soutěžících z různých konců republiky. Vítr docela foukal, takže nebylo na co čekat a vyrazili jsme na kopec. Na Roženeckých Pasekách foukal vítr dost zprava, téměř čistý sever, tak jsme se rozhodli, že se pojede na severní kopec na Míchov.
Pavla Hlavsová | 19.9.2009
Po dvou letech opět ve Znojmě... Každý nadšenec extrémní akrobacie si tento podnik nemohl nechat ujít. Letos se již jednalo o druhý ročník této šílenosti v areálu modelářského letiště v Hlubokých Mašůvkách u Znojma. Jelikož v tomto termínu je ve Znojmě i vyhlášené znojemské vinobraní, výlet na jižní Moravu stál rozhodně za to.
Zdeněk Kincl | 15.9.2009
Tak už je dobojováno... Oficiálním mistrem světa kategorie F3B se pro rok 2009 stává Martin Herrig z Německa. V týmech pak vyhrál tým Německa ve složení Peter Hubbertz, Andreas Herrig a Martin Weberschock. Naši kluci se umístili postupně na 8.místě (Petr Fusek), 14.místě (Honza Stonavský) a 15.místě (Jiří Baudis).
Zdeněk Kincl | 11.8.2009
Sice jsem měl na dnešní den naplánován cyklistický výlet do Ivančic na "béčka", avšak kvůli počasí jsem musel tento plán přesunout. Jelikož u nás skoro celý den prší, konečně jsem se dokopal k sepsáním nového příspěvku na tento bulvární plátek. Už delší dobu jsem zamýšlel sepsat pár řádků z průběhu exkurze na letišti v Brně Tuřanech.
Zdeněk Kincl | 4.8.2009
Nové letiště "Czech Heaven" nad Ivančicemi u vesničky Budkovice má první zátěžový test za sebou. O tomto víkendu se zde jela pověstná formule 1 kategorie F3x. Soutěž pořádal RC model klub Brno. Protože tohle budou asi moje poslední prázdniny, rozhodl jsem se z nich vycucat úplně všecko.
Zdeněk Kincl | 6.7.2009
Přesně těmito slovy Radek Plch popsal soutěžní víkend na Větrníku a myslím, že nebyl daleko od pravdy. Ale hezky postupně od začátku. Obě dvě soutěže pořádal Slovácký RC klub Kyjov, avšak bez svého náčelníka Ladě Esterky, protože ten měl jinačí povinnosti - rodil nám nového svahaře.
Zdeněk Kincl | 27.4.2009
Tak máme za sebou další dvě soutěže z letošního kalendáře F3F. Sobotní soutěž jsme pořádali my - LMK Nové Město na Moravě a byl to již 33. ročník Jarního svahu. Jakožto správní pořadatelé jsme museli dojet na místo srazu včas, což se nám nakonec i podařilo :o) Předpověď počasí byla nejistá...
Zdeněk Kincl | 23.4.2009
Rok se s rokem sešel a závodní kolotoč svahových větroňů se pozvolna začíná opět rozjíždět. Po neodlétaných soutěžích v Ústí nad Orlicí, Litomyšli a Rané se konečně zadařilo. Celý týden před soutěží u nás svítilo krásně sluníčko, foukal jihovýchodní vítr a já přemýšlel, jestli se po roce nelétání vypravit na závody do Chotěboře.
Zdeněk Kincl | 17.4.2009
Po delší odmlce se opět ozývám, mám toho teď hodně, takže nestíhám... Ale na sepsání téhle reportáže si chviličku najdu. To jednoho krásného dne po škole si to mašíruju přes Vaňkovku na autobus a najednou koukám, že je ve Vaňkovce nějaká nová výstava. Tantokráte modelářská, i když tak trošku z jiného soudku.
Zdeněk Kincl | 29.2.2008
Předně bych vám ale chtěl tak trošku s křížkem po funuse popřát všechno nejlepší do nového roku. Doufám, že jste Vánoční svátky prožili v pohodě, nezaskočila vám v krku nějaká kostička z kapra a že jste pod stromečkem nalezli to, co jste potřebovali. Do nového roku Vám též přeji hodně šťastných přistání a snad se všichni zase sejdeme na jarních soutěžích.
Zdeněk Kincl | 18.1.2008
Nad Jihlavou se za patřičného hřmění jinak tichý stroj prohání rychlostí 250 kilometrů za hodinu. A díky vlastnímu pohonu umí startovat sám. Motor tu zkouší Experimentální letecká laboratoř divize letecké techniky První brněnské strojírny z Velké Bíteše. Celokovový větroň s proudovým motorem čekají zkoušky až ve výškách okolo osmi tisíc metrů.
Zdeněk Kincl | 19.10.2007
Letošní podnik pořádal letecko-modelářský klub Česká Metuje a létalo se o prodlouženém víkendu ve dnech 28.9.-30.9.2007. Zpočátku nebylo vůbec jasné, zda se na mistrovství stihnu nominovat. Naštěstí se ale zadařilo a já byl zvědavý, jak bude toto netradiční mistrovství v Teplicích nad Metují vypadat.
Zdeněk Kincl | 9.10.2007
Další body před kvalifikací na MČR F3F 2007 se rozdaly na chotěbořské soutěži. Předpověď počasí nebyla vůbec růžová a téměř nikdo asi nedoufal, že by se soutěž odlétala. Podle windguru.cz měl vát vítr jižní až jihovýchodní o síle maximálně do 3 m/s, což moc soutěžících asi nepřesvědčilo, ale nakonec se nás na startovišti sešlo šestnáct.
Zdeněk Kincl | 23.9.2007
Rok se s rokem sešel a opět jsme se setkali v Novém Městě na Moravě na již 46. ročníku tradičního podzimního svahu. Jelikož předpověď počasí byla velice slibná, nenechalo si tuto soutěž ujít 24 soutěžících. Po chvilce váhání jsme se vydali na svah nad Roženeckými Pasekami, který je orientovaný na severozápadní směr větru.
Zdeněk Kincl | 21.9.2007
Zatímco u nás byly v sobotu Hody v plné proudu a já celodenně hýřil, tatík přišel s nápadem, že si zajede na skok (2x320km) na soutěž na Ranou. Měl totiž foukat severozápadní vítr a předpověď vypadala poměrně nadějně. A jelikož se na startu sešlo 25 soutěžících, nebyl asi jediný, koho tato předpověď zviklala.
Zdeněk Kincl | 13.9.2007
Pokud jste neměli v době od 5. do 12. září do čeho píchnout, mohli jste navštívit naše Tradiční bítešské hody. Začátek hodů je spjat se středečním stavěním máje a otevřením sklípků. I když ve středu pršelo, cestu na tento významný akt si našlo poměrně hodně domácích. Už za pár chvil byla mája vztyčená a hodovému veselení už nestálo nic v cestě.
Zdeněk Kincl | 11.9.2007
Ve dnech 31.8 až 2.9 uspořádal LMK Holíč mezinárodní soutěž seriálu Eurocontest v Donovalech. Na soutěži se sešlo 30 pilotů z České republiky, Slovenské republiky a Rakouska. V 5 hodin ráno sedíme s Peťou Holcmanem ve Škodě Favorit a řítíme se vzhůru na Donovaly. Asi 2 km před Donovaly začíná skrz kapotu stoupat pára...
Ladislav Esterka | 5.9.2007
Už je to sice pár měsíců, kdy jsem se dozvěděl o nové netradiční kategorii létání s velkými akrobaty, ale to však nemění nic na tom, proč nepropagovat tuhle, alespoň pro mě zajímavou akci, veřejně. Historie těchto závodů se začíná psát v roce 2001, kdy skupina "sports idea think-tank" přišla s nápadem uspořádat tenhle závod.
Zdeněk Kincl | 1.9.2007
Ve dnech 30. června a 1. července se uskutečnila v Nesvačilech u Benešova již potřetí soutěž obřích, rádiem řízených, akrobatických modelů. Tato soutěž je jediná ze seriálu EAC létaná na území České republiky. Ve startovním depu se sešlo šestnáct soutěžících a soutěžili ve dvou kategoriích - National a International.
Zdeněk Kincl | 20.7.2007
Po delší době další moje (ne)modelářská reportáž... Poté, co se mi podařilo úspěšně složit státní závěrečné zkoušky a obhájit svoji bakalářskou práci, jsem si naplánoval menší týdenní dovolenou u Veroniky na jižní Moravě. Volba byla poměrně jasná, jelikož se tam konaly tradiční rakvické hody.
Zdeněk Kincl | 1.7.2007
V sobotu dne 9.6.2007 se uskutečnil již 5. ročník leteckého dne v Rakvicích. Na rozdíl od ostatních let byl oficiální začátek programu až v 13:00 a konec asi v 18:00. Počasí bylo nádherné, snad jen nemuselo být takové horko. K vidění nebyly modely pouze modelářů místních, ale dostavili se i modeláři z Rakouska.
Veronika Puklická | 28.6.2007
Pohled na předpověď na víkend 9.-10.6. mě nenaplňoval optimismem, neblahá očekávání se bohužel vyplnila. Po registraci v sobotu ráno jsme nasedli na lanovku a vzhůru na kopec. Zpočátku to "funělo" na severní kopec, ale než se natáhly báze, tak se vítr otočil. Hurá na jižní kopec, kde se soutěž zrušila. Večer byl přichystaný sponzorský guláš.
Ladislav Esterka | 13.6.2007
Hodně opožděný report z Donoval, soutěže, která se konala ve dnech 11.-13.8.2006. Z České republiky jsem se tam objevil já, Vašek Vojtíšek, Zdeněk Hynek a Vašek Bláha, který po neúspěších v prvním dni soutěž nedokončil. Doufejme, že ročník 2007 bude pro české barvy stejně úspěšný a uvidím tam nějaké nové tváře.
Ladislav Esterka | 22.5.2007
Ráno v 6:28 mi přišla textovka od Ladě Esterky: "Tak co, jedete? U nás funí tak 6m/s, ale je zataženo a sem tam kápne." Vykouknu tedy z okna, abych zkontroloval stav ovzduší - fouká a prší :o( Ale jelikož nám to na sobotní soutěž nevyšlo, chtěli jsme si aspoň trošku napravit reputaci a urvat nějakej ten bod do žebříku.
Zdeněk Kincl | 6.5.2007
Sobotní předpověď vyšla naprosto dokonale, takže sem už dlouho dopředu věděl, že si místo na svahu zalétám na navijáku. Po příjezdu na obvyklý sraz sem začal hned roztahovat špagát na poli a celý natěšený vytahovat Vikinga z auta. Dovedete si představit, jak sem byl naštvaný, že spojka na křídla zůstala doma?
Ladislav Esterka | 2.5.2007
Tak nějak by se dala charakterizovat další soutěž letošní sezóny F3F. Původně jsem ani neměl v plánu tuto soutěž absolvovat, chtěl jsem pracovat na své bakalářce, ale když nám ráno Vašek Vojtíšek zavolal, že jedou Oušťáci lítat tady k nám na Jimramov, tak jsem začal narychlo dávat po zimě éro do kupy...
Zdeněk Kincl | 14.4.2007
Ještě v dobách, kdy jsem teprve začínal sbírat svoje první zkušenosti se svahovým létáním, jsem slyšel o fenoménu jménem Pálava a Stolová hora, avšak tehdy jsem tomu ještě nevěnoval tolik pozornosti a oba názvy pro mě upadly v zapomnění. S přibývajícím věkem a díky jen těžko předvídatelným skutečnostem jsem ony zmiňované názvy musel oprášit...
Zdeněk Kincl | 4.4.2007
Tak už máme po Vánocích... Doufám, že jste pod stromečkem našli kromě ponožek, spodního prádla a papučí minimálně nějaké nové servo, pixlu vteřiňáku nebo nějakého toho jednoho zapomenutého Ascota a podobně. Pokud měly vaše drahé polovičky problém s výběrem vašich dárků pod stromeček, nechť se třeba nechají motivovat tímto příspěvkem.
Zdeněk Kincl | 24.1.2007
Nazdárek lidi, volal mi Ruda, že by chtěli s Rakušákama udělat zájezd na La Muelu (F3F centest, začátek dubna). Objednal by se velký autobus a mohlo by jet třeba 20 lidí. Takže otázka zní, zda by jste měli o tuto akci zájem. Jedná se zatím pouze o první informace, jestli má vůbec cenu pokusit se něco takového zorganizovat. Nic závazného...
Václav Bláha | 12.12.2006
Jak již nadpis hlásá, nyní půjde o zhotovení jednoduchého indikátoru napětí přijímačových akumulátorů. Náklady na postavení indikátoru se pohybují okolo 70Kč a asi hodiny práce. Všechny tyto indikátory využívají integrovaného obvodu LM3914. K tomuto obvodu stačí přidat jen minimum externích součástek.
Zdeněk Kincl | 15.11.2006
Nemusím snad ani připomínat, co se během měsíce října děje na jižní Moravě. Lidé trošku znalí vína dozajista vědí a těm ostatním napovím, že během měsíce října propuká všude na jižní Moravě vinobraní. Kdysi jsem taky netušil, kolik práce se na vinohradu během roku vykoná, ale už vím, že produkovat vína té nejlepší kvality není žádná sranda.
Zdeněk Kincl | 30.10.2006
Další soutěž, na kterou jsem se vypravil, pořádal Slovácký RC klub Kyjov a jelikož foukal jihovýchodní vítr, vše se uskutečnilo na Větrníku. Po menších úvodních problémech s počasím se nám ale nakonec podařilo soutěž v jedenáct hodin zdárně začít. Na startovišti se sešlo patnáct soutěžících a stihli jsme odlétat devět kol.
Zdeněk Kincl | 25.9.2006
Postupuje prvních 35 seniorů a dále nejlepší tři junioři, kteří se umístili v oficiálním žebříčku kategorie F3F-2006. V případě, že se v sobotu a v neděli odlétají soutěže v Chotěboři, Horní Branné a Větrníku, bude žebříček v průběhu pondělí 25.9.2006 doplněn a upraveno pořadí postupujících.
Ivo Matějů | 22.9.2006
Na Viking Race do Skotska si Češi mohli vzít dvě tříčlenná družstva. Jedna skupina vyrážela v neděli 3.září ve složení Radek Plch, Filip Kalenský, Vašek Bláha, Roger Svatoň. Druhá skupina (Já a Jiří Baudis) vyjela o den déle. Všichni závodníci tam chtěli být dříve, aby si vyzkoušeli místní kopce a podnebí.
Ondřej Rezler | 20.9.2006
Sobotní soutěž pořádal LMK Nové Město na Moravě. Předpověď počasí byla poměrně slušná, a tak jsme ani chviličku neváhali a hned vyjeli na Jimramovské Pavlovice. Odlétali jsme deset kol a každý si odvezl do žebříčku přes 800 bodů. Nedělní soutěž pořádal LMK Zephyr Žďár nad Sázavou, vítr foukal jižních směrů, a tak se létalo u polének nad Věcovem.
Zdeněk Kincl | 19.9.2006
Letos jsem opět navštívil CIAF, tentokrát již 13. ročník, který se konal opět v Brně. Píše se, že to byl na brněnském letišti poslední ročník této akce, avšak definitivně to ještě potvrzeno není. Takže se snad ukážu i příští rok. Pokud se budou pořadatelé držet úrovně letošního ročníku, budu spokojeným divákem. Nebylo to špatné, ale stále je co zlepšovat...
Radek Stria | 13.9.2006
Jelikož víkendové soutěže v Úpici a v Novém Městě nad Metují jsou od nás z Velké Bíteše poněkud zruky a jelikož předpověď počasí nebyla příznivá, upřednostnil jsem již výše zmiňovanou akci na znojemském letišti. Jednalo se o soutěž obřích akrobatických modelů letadel s mezinárodní účastí. A rozhodně bylo na co koukat...
Zdeněk Kincl | 30.8.2006
V dnešní době už je pravidlem řešit ovládání křidélek / vztlakovek pomocí serv umístěných přímo do křídla. Odpadá tak pracné a zdlouhavé řešení ovládání pomocí náhonů. Hlavním požadavkem na tyto serva je proto jejich výška. Dalšími důležitými požadavky na tyto serva jsou síla, rychlost a robustnost uspořádání (kovové převody, kuličková ložiska).
Zdeněk Kincl | 10.8.2006
V dalším příspěvku nastíním problematiku výroby kabeláže trupu i křídla u soutěžního svahového větroně NewSting. Hlavním úkolem kabeláže je spolehlivý rozvod napájecích a signálových spojů mezi přijímačovými akumulátory, přijímačem, jednotlivými servy a vypínačem. Pro propojení trupu a křídla se využívá téměř v 99% případů 9-pinový Cannon konektor.
Zdeněk Kincl | 27.7.2006
Pro méně náročné aplikace si stačí články nechat sbodovat, ale pro větší proudové odběry je lepší články pájet. Velice vhodné je letování článků stylem "čelo na čelo" ať už z pohledu elektrických či mechanických vlastností. Aby jste mohly články takto pájet, musíte si pořídit pájecí kladívko. Já ho koupil v JR Models v Brně na Veveří za 125 Kč.
Zdeněk Kincl | 13.7.2006
Vybrat ty správné přijímačové akumulátory do svahového speciálu nemusí být vždy až tak snadné, jak by se na první pohled zdálo.
Zdeněk Kincl | 26.6.2006
Kreativní soutěž nadějných konstruktérů, milovníků létání, legrace a soutěžení se po čtyřech letech vrací do Prahy. Střelecký ostrov se opět stane středobodem vesmíru.
Zdeněk Kincl | 17.6.2006
Vinařská obec Rakvice se nachází na jižní Moravě asi 15 km severně od Břeclavi. Kromě dobrého vína zde mají i pěkné letiště a letos se uskutečnil již čtvrtý ročník leteckého dne. Počasí vyšlo parádně, organizace byla dokonalá, stejně tak i příprava letové plochy. Už teď se těším zase na příští ročník, snad se zde sejdeme...
Zdeněk Kincl | 13.6.2006
Aneb jaké to je, když už sice fouká, ale z toho nejnemožnějšího směru. Na jihozápadní vítr se na Javorníku opravdu létat nedá. Další soutěž letošního podniku, která se neodlétala :o(
Honza Pazour | 23.5.2006
Předpověď počasí na víkend byla více než příznivá a na Větrníky to máme co by letadlem dohodil, volba byla tudíž jasná... A nebyli jsme sami, kdo chtěl urvat nějaké body do žebříčku, na startovišti se nás sešlo 24. Odlétali jsme v sobotu i neděli. Myslím si, že to byly nejlépe vydařené soutěže této dosavadní sezóny, hlavně co se počasí týče.
Zdeněk Kincl | 8.5.2006
Po dlouhé pauze jsem se vypravil na svahovou soutěž do Nového Města. Předpověď počasí nebyla nijak příznivá, mělo foukat nula nula nic, ale proč bych se alespoň neukázal na naší klubové soutěži. Už od rána bylo jasné, že není kam pospíchat a že předpověď počasí nelhala... Nakonec se nám ale s vypětím všech sil podařila odlétat alespoň ta tři kola.
Zdeněk Kincl | 22.4.2006
Již delší dobu se setkávám se stavem, kdy oficiální výsledková listina vyslaná do oběhu nemá potřebné náležitosti a nikomu to asi zjevně nevadí...
Zdeněk Kincl | 19.4.2006
V autě jsem definitivně vyměnil přeskáče za inlajny a na zadní sedadla jsem posadil Extru 330s. Dlouho jsem vybíral jakou poletuchu si pořídit, nakonec to vyhrála Extra, protože na rozdíl od mnoha jiných nevypadá jen jako přemotorované tácky na maso. 300gramů a stříďáček na špici je ideální kombinace pro odpolední létaní kdekoliv.
Honza Pazour | 14.4.2006
Je tomu téměř pět měsíců, kdy jsme se loučili na posledních podzimních soutěžích v Ústí nad Orlicí. Ať už souhrou náhod, nebo rafinovaností pořadatelů přilákat pokud možno co nejvíce soutěžících, se sezóna F3F 2006 zahajovala opět v Ústí.
Zdeněk Kincl | 11.4.2006
Tento víkend se vyznačoval krásným počasím, když teda pominu to, že dost míst v republice zalila voda. Bylo by fajn začínat novou sezónu někde na kopci, ale žádnej příhodnej větřík nefouknul a tak jsme se museli spokojit s navijákem a nedalekým letištěm u Nových Sadů. I když v sobotu jsme se na letiště ještě nedostali, v neděli jsme si to už nenechali ujít.
Zdeněk Kincl | 2.4.2006
To jednou mi na závody dovezl Tonda Hlavsa pásku na křídla a říkal, že je to rychlá páska bublinovka. Páska je asi 100 mikronů tlustá, 12 mm široká, je vyrobena z plastu s jednostranně naneseným lepidlem a je namotána na papírovém kotoučku o průměru 85mm. Při použití této pásky můžete urychlit váš letoun až o 20%!!! A to už stojí za to!
Zdeněk Kincl | 31.3.2006
Možná se to nezdá, ale před pár dny začalo astronomické jaro... Po sněhu by nemělo být ani vidu ani slechu, louky by se měly začít zelenat, ptáčci zpívat, kompozity hvízdat a soutěže odsejpat :o) Nevím jak u vás, ale u nás bývá vítání jara pravidelně spojené s návštěvou Šmelcovny. Každou první jarní neděli v měsíci březnu vyrazí velké množství nadšenců přivítat jaro.
Zdeněk Kincl | 29.3.2006
V tomto článku si budeme povídat o akumulátorech. Nejprve si řekneme, podle jakých kritérií vybírat akumulátory. Ne vždy výběr podle kapacity je ten nejlepší. Nejprve je vhodné se zamyslet, k čemu vlastně mají akumulátory sloužit. Mají to být akumulátory do vysílače, kde jsou proudové odběry minimální nebo to mají být akumulátory pohonné? Budou to akumulátory tupu NiCd, NiMH, Li-xxx? Ukážeme si stručný přehled vlastností jednotlivých typů.
Zdeněk Kincl | 16.3.2006
Tyto stránky mají za sebou první jubileum, četlo je již více jak 1000 lidí. To si zaslouží nějakou novinku, připravil jsem pro vás nové diskusní fórum. Nechť jej budete hojně využívat :o)
Zdeněk Kincl | 3.3.2006
Jakožto "pilný student", který měl mezi semestrama téměř měsíc prázdnin, jsme si s Veronikou vyrazili na pět dní na hory zalyžovat. I když většinou jezdím do Jeseníků, tentokráte jsme byli v Beskydech. Termín vyšel zrovna do sněhové kalamity, takže cesta byla opravdu zajímavá... I přes ošklivé počasí jsme si parádně zalyžovali, převážně na Pustevnách.
Zdeněk Kincl | 18.2.2006
Začínáte plánovat do nového roku? Sezóna začne sice až za pár měsíců, ale pro případné nedočkavce je už připraven kalendář soutěží. Celkem je naplánováno 32 soutěží.
Zdeněk Kincl | 4.2.2006
Do nového roku mimo jiné také vstoupíme s novými pravidly kategorie F3F. Pojďme si nyní ukázat, co se změnilo a co zůstalo zachováno.
Zdeněk Kincl | 18.1.2006
I nadále se vám budu snažit přinášet aktuální informace o dění převážně v kategorii F3F, jedná se především o články týkající se problematiky svahového létání, budou zde vystaveny výsledkové listiny, kalendář soutěží a nově se zde objeví aktuální neoficiální žebříček F3F, který se bude aktualizovat po jednotlivě odlétaných soutěžích.
Zdeněk Kincl | 11.1.2006
Rok nám zvolna končí a nezbývá nic jiného, než přivítat rok nový. Nechť je alespoň stejně tak úspěšný jako ten letošní. V roce 2005 bylo v kalendáři 32 soutěží. Úspěšně se odlétalo 19 soutěží, 13 soutěží bylo zrušeno pro nepřízeň počasí. Sezónu suverénně vyhrál Radovan Plch, druhý skončil Ondřej Rezler a třetí místo obsadil Vašek Vojtíšek.
Zdeněk Kincl | 14.12.2005
Dne 5.11. se konala na Rané poslední svahovka. Na parkovišti nás přivítala neprostupná mlha a bezvětří. Po vydatné snídani byla soutěž pro nepřízeň počasí zrušena, ale já byl pevně odhodlán si to tam jít hodit. Foukalo kolem 1-3m/s takže žádná divočina. Stávalo se, že se občas obláček mlhy utrhl a muselo se do několika málo sekund přistát.
Filip Kalenský | 5.12.2005
Tak máme za sebou předposlední soutěž v letošním kalendáři F3F. Počasí nevěstilo nic dobrého, už od rána nás provázely dešťové přeháňky, ale po vyčasení byl okamžitě zavelen pokyn "odjezd směr Řetová". Soutěž se nesla v duchu čekání na termiku, odlétala se tři kola.
Filip Kalenský | 24.10.2005
Pořádáním mistrovství byl pověřen Libeňský modelářský klub Praha 8. V sobotu jsme se probudili do bezvětrného dne, počasí se během dne neumoudřilo, a tak se neodlétalo ani kolo. V neděli již od rána foukal severní vítr o rychlosti 4 m/s, a tak jsme se vydali na Písečnou. Tam jsme odlétali 4 kola. Co se týče organizace, raději pomlčím...
Zdeněk Kincl | 19.10.2005
Informace ohledně kvalifikace na mistrovství České republiky kategorie svahových větroňů (F3F).
Ivo Matějů | 29.9.2005
Předpověď počasí na sobotu nebyla nijak valná - proměnlivý vítr do 3m/s, ale jelikož jsme měli s tatíkem cestu do Brna, tak proč si nevzít letadla a nezajet si až na Větrník. Na kopec jsme dojeli až tak v půl jedenácté, ale po větru ani vidu ani slechu. Počasí se neumoudřilo a tak jsme to kolem třetí hodiny zabalili a rozjeli se domů.
Zdeněk Kincl | 25.9.2005
Sobotní soutěž pořádal LMK Nové Město na Moravě. Od rána zataženo s trvalým mrholením až deštěm, vítr S okolo 4 m/s. Po dlouhém vyčkávání byla soutěž zrušena. Nedělní soutěž pořádal LMK Zephyr Žďár nad Sázavou. Těm narozdíl od nás počasí vyšlo - slunečno, vítr S o rychlosti 4 m/s, létalo se na svahu u Míchova. Soutěž vyhrál Radek Plch (nečekaně)...
Zdeněk Kincl | 19.9.2005
Nevíte kam vyrazit příští rok na dovolenou? Mám pro vás inspiraci :o) My jsme s děckama vyrazili na Mušov do kempu ATC Merkur. Kemp se nachází na břehu horní novomlýnské nádrže. Toto místo vám mohu jen doporučit, je zde solidní společenské vyžití :o) A pokud byste si chtěli zalítat, na Pálavu nebo Pouzdřany je to co by kamenem dohodil.
Zdeněk Kincl | 16.8.2005
Konečně jsem nasbíral trošku volného času a udělal jsem nový design stránek :o) Časem by měly přibýt i všechny ostatní vychytávky, ale nejdřív si je musím pořádně promyslet.
Zdeněk Kincl | 4.7.2005
Bleskovky
19.4.2018 Kvůli nepříznivé předpovědi počasí pořadatelé překládají soutěže č. 524 a 528 na termíny 5. a 6. 5.

16.4.2018 Fotky ze sobotní soutěže LMK Louny u Rogera.

29.10.2017 Fotoreportáž z poslední soutěže F3F 2017 si můžete přečíst u Honzy Fíly.

13.10.2017 Míra Trsek kvůli špatné předpovědi ruší víkendovou soutěž v Liberci.

6.10.2017 Pár postřehů a fotek z MČR F3F si můžete přečíst a prohlédnout u Honzy Fíly.

25.9.2017 Výsledkovka z MČR F3F 2017. Fotky u Rogera.

26.8.2017 Propozice na sobotní soutěž v Novém Městě.

15.8.2017 Reportáž z ME v letecké akrobacii v Chotěboři najdete na airzone.tv.

14.8.2017 Pár slov z MS F3B 2017 létané v Jeseníku si můžete přečíst na lomcovak.cz. Fotky u Tomáše.

11.8.2017 Richard Kohl překládá metujskou soutěž F3F č. 550 na neděli 3.9.

20.4.2017 Propozice na naši novoměstskou soutěž najdete zde.

20.4.2017 Richard Kohl (MK Česká Metuje) plánuje odlétat soutěž č.480 v Ústí nad Orlicí na svahu u Černovíru (propozice).

18.10.2016 Reportáž z poslední letoštní soutěže F3F v Liberci na F3F.cz.

21.9.2016 Propozice na MČR F3F 2016 na Rané od Jirky.

5.9.2016 Propozice na sobotní soutěž v Novém Městě.

1.9.2016 Richard láká na nedělní soutěž na Řetové.

30.8.2016 Pár fotek z 22. ročníku JETI model meetingu.

23.6.2016 Report ze soutěže na Řetové na Kopcoletech.

25.5.2016 Reportáž o úspěchu českých svahařů ve Francii na oprášených Kopcoletech.

25.5.2016 Petr Lokvenc zve na soutěž v Úpici. Pozor na změnu místa srazu.

24.5.2016 V sobotu na Rané 5 kol, v neděli 4 kola. Reportáž u Jirky.

21.4.2016 Reportáže z víkendových soutěží na Rané u Jirky Bačinského.

20.4.2016 Doplněny výsledky z víkendových soutěží.

21.2.2016 Doplněn kalendář soutěží F3F na rok 2016.

10.10.2015 Pár řádků z MČR F3F 2015 naleznete u Jirky, fotky u Tomáše a výsledkovou listinu zde.

7.10.2015 Richard Kohl přichází s nabídkou kvalitní F3F soutěže v Polici nad Metují.

6.10.2015 Soutěže č. 569 a 570 (Litomyšl, Ústí nad Orlicí) se z organizačních důvodů překládají na nový termín 24. a 25. 10.

23.9.2015 Propozice na MČR F3F 2015

14.9.2015 Jan Fíla oznamuje, že v neděli 20.9.2015 se koná na Rané u Loun svahová soutěž F3F O Pohár ČSA (v kalendáři nenajdete). Sraz v 8:30 u Skleníku.

7.9.2015 Pozvánka na sobotní soutěž F3F v Novém Městě na Moravě.

3.9.2015 Podzimní soutěž na Větrníku ve dne 12.9.2015 se z organizačních důvodů ruší.

3.9.2015 Richard Kohl posílá pozvánku na sobotní soutěž.

18.8.2015 Již tento víkend EXFC 2015. Opět po dvou letech jedinečná akrobatická sešlost u Znojma.

18.6.2015 Richard Kohl zve na sobotní soutěž, která se bude létat netradičně v Ústí nad Orlicí (propozice).

12.4.2015 Fotografie ze soutěže Raná Open 2015 od Tomáše Wiklera.

10.4.2015 Propozice na sobotní soutěž F3F v Novém Městě na Moravě.

1.2.2015 Doplněn kalendář soutěží F3F na rok 2015.

1.10.2014 Reportáž z letošního MČR F3F si můžete přečíst na f3f.cz. Fotky pak naleznete u Tomáše Winklera.

8.9.2014 Pozvánka na 53. ročník Podzimního svahu v Novém Městě na Moravě.

1.9.2014 Propozice na letošní MČR F3F od Jirky Bačinského.
Počasí

Všechna práva vyhrazena www.svah.jecool.net
2005-200x